ראש הממשלה הגיב לאיומיו של נשיא איראן להאיץ את העשרת האורניום: "שמעתי שאיראן ממשיכה בתוכניותיה להשיג את תוכנית הגרעין שלה. לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני". עוד הוסיף: "ב-100 השנים האחרונות אויבנו ניסו לעשות זאת פעם אחר פעם, אך הם נכשלו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לפני זמן קצר לאיומיו של נשיא איראן חסן רוחאני להאיץ את העשרת האורניום. בטקס האזכרה הממלכתי ליום הזיכרון בהר הרצל, אמר נתניהו: "בדרכי לכאן שמעתי שאיראן ממשיכה בתוכניותיה להשיג את תוכנית הגרעין שלה. לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

נתניהו הוסיף: "אירועי הימים האחרונים ממחישים בבהירות על מה נסוב מאבקינו. על הניסיון של דורשי רעתנו להחריב את מדינתנו, לעקור אותנו מארצנו. ב-100 השנים האחרונות אויבנו ניסו לעשות זאת פעם אחר פעם, אך הם נכשלו. נוסיף להיאבק במבקשי נפשנו וננעץ את שורשינו עמוק עוד יותר באדמת המולדת".

הבוקר הודיעה איראן על חידוש חלק מתכנית הגרעין שלה, ביום השנה הראשון לפרישת ארצות הברית מההסכם שנחתם ב-2015. הנשיא חסן רוחאני עדכן על את שגריריהן של יתר המעצמות שנותרו בהסכם – בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה – על החלטתה של טהראן "להפסיק ליישם חלק מהתחייבויותיה".

באיראן העמידו אולטימטום בן חודשיים לגיבוש הבנות חדשות למימוש הסכם הגרעין, ומאיימת לשוב להעשיר אורניום ברמה גבוהה. נשיא איראן חסן רוחאני איים במכתב לחמש מעצמות – בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה – כי אם ייסוגו מהבטחותיהן במסגרת הסכם הגרעין, תוך 60 יום איראן תעלה את רמת העשרת האורניום.

נוסף על כך, הודיעה טהראן על שדרוג הכור הגרעיני באראק. מדובר בכור שנמצא תחת מגבלות במסגרת הסכם הגרעין, שהאיראנים התחייבו לא להמשיך ולפתח אותו. הכור באראק נועד לייצור פלוטוניום, והוא חלק מהתוכנית הצבאית של משטר האייתוללות. כל זאת, לאחר שכזכור הממשל האמריקני הפעיל לפני כמה ימים סנקציות שאוסרות על איראן לייצא מים כבדים ולייצר אורניום מועשר.

רוחאני אמר בנאום ששודר ברחבי המדינה כי התמוטטותו של הסכם הגרעין תהיה "מסוכנת לאיראן ולעולם". הוא גם הזהיר מפני תגובה חריפה של איראן, אם הנושא האיראני ישוב לדיון במועצת הביטחון של האו"ם. עם זאת, אמר שהמדינה תהיה פתוחה למשא ומתן לגבי תכנית הגרעין. רוחאני הוסיף שמדינתו תפסיק למכור "מים כבדים" ואורניום מועשר למדינות אחרות.

רוחאני הוסיף כי "לא פרשנו מההסכם. הוא עדיין בתוקף. אך אנו מראים היום את הצד השני של המטבע. ההסכם אומר שאם הצדדים האחרים עוברים על התחייבויות שלהם מותר לנו להוריד את רמת המחויבות שלנו" אך עם זאת אמר כי איראן מעוניינת להציל את הסכם הגרעין. בנאומו אמר עוד רוחאני: "הציונים ואייפא"ק הפעילו לחץ על ממשל טראמפ לסגת מהסכם הגרעין עם איראן".

רוחאני, מסר לסוכנות הידיעות האיראנית IRNA, כי "כשחברותינו ומדינות אירופה התקשרו אליי באופן אישי בבקשה שלא נפרוש מהסכם הגרעין, אז הסכמתי. זו הסיבה שחיכינו עם הצעד הזה לאורך החודשים האחרונים. לחברותינו היו רצונות חיוביים, אך בשורה התחתונה זה לא סייע. לאמריקה יש 'אות' והוא השקר, שהרי הם לא אפשרו למדינות העולם לקבל את ההחלטה לגבי עצמן. היום אנחנו פותחים צוהר חדש בדרך להצלחתנו".