בכיר בבית הלבן מגיב לרוחאני: נטיל על איראן סנקציות חדשות "בקרוב מאוד"

ממשל טראמפ מגיב להודעת איראן על הנסיגה החלקית מהסכם הגרעין באיום משלו על עיצומים חדשים. בכיר בבית הלבן: "הנסיגה האיראנית היא לא פחות מסחיטה של מדינות אירופה". לדברי הבכיר: "מי שיפר את העיצומים האמריקנים - ימוצה איתו הדין"

ארצות הברית תטיל סנקציות חדשות על איראן, כך אומר היום (רביעי) גורם בבית הלבן. טים מוריסון, עוזר מיוחד לנשיא ומנהל בכיר לנשק להשמדה המונית והגנה ביולוגית, אמר בוועידה בוושינגטון כי "וושינגטון לא סיימה עם הסנקציות על איראן. צפו לסנקציות נוספות "בקרוב מאוד". לדברי מוריסון, ההחלטה של איראן לסגת מחלק מהסכם הגרעין, היא לא יותר מ"סחיטה גרעינית של אירופה". הוא הוסיף כי כל מי שמפר את הסנקציות האמריקאיות על איראן "יימצא וייענש" והזהיר בנקים, משקיעים ועסקים אירופיים, נגד התעסקות עם מערכת תשלום לא דולרית למסחר עם איראן.

בתוך כך, בריאן הוק, השליח האמריקאי המיוחד לנושאי איראן אמר היום בתדרוך לכתבים בעקבות הודעת איראן כי "לעולם לא נהיה בני ערובה לסחיטה של המשטר האיראני. מבחוץ אנחנו בעמדה טובה יותר להתמודד עם הפעילות האיראנית. לאסטרטגיה החדשה יש השלכות חיוביות. הטלנו את הסנקציות החריפות ביותר אי פעם על המשטר האיראני".

הוק הוסיף כי, "מחוץ לעסקה יש לנו יכולת הרבה יותר טובה להתמודד עם הפעילות האיראנית לערעור היציבות במזרח התיכון. אנחנו רואים שלקמפיין הלחץ שלנו יש השפעה חיובית. נמשיך להפעיל לחץ מירבי על איראן עד שמנהיגיה ישנו את התנהגותם ויתנהלו כמו מדינה נורמלית. אתם יכולים לצפות לעוד סנקציות אמריקניות על איראן בעתיד".

"בשנה האחרונה עשינו עבודה טובה בהגברת הבידוד על איראן, עוד ועוד מדינות מתייצבות כדי להתעמת עם איראן. עבדנו עם ארצות כמעט מכל יבשת כדי לפגוע ביכולות הספנות האיראניות, האיחוד האירופי מסכל ניסיונות פיגוע איראניים ומדינות אחרות מגרשות דיפלומטיים איראניים, מונעות זכויות טיסה, ועוד", כך הוק.

בד בבד קיימו שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, ומקבילו האמריקני, מייק פומפאו, מסיבת עיתונאים משותפת. האנט הציג גישה שונה מזו של פומפאו ואמר: "אין זה סוד שלבריטניה וארצות הברית יש גישות שונות בנוגע להסכם הגרעין עם איראן, אולם אני מפציר באיראן לעמוד בתנאיו. איראן ניצבת בפני רגע מכריע. כלכלתה נמצאת על סף קריסה. אני סבור שהעם האיראני לא יסכים להוציא כסף על תוכנית הגרעין".

פומפאו הוסיף בתגובה: "אני והאנט חולקים את אותו האיום שמהווה איראן, גם אם יש למדינות גישות שונות לטפל בו – ארצות הברית ובריטניה נמצאות באותו המתרס לגבי התנהגויותיה של איראן, בין השאר בכל הנוגע לחיזבאללה, הסיוע שהוא מקבל מאיראן והאיום שהוא מסב לישראל".

שרת ההגנה הצרפתית פלורנס פארלי הייתה הראשונה להגיב היום למכתבו של רוחאני ואמרה כי אם איראן לא תקיים את מחויבויותיה לפי ההסכם, הדבר יכול לגרום להטלת סנקציות מחודשות על המדינה. "אין דבר גרוע יותר מפרישה של איראן מההסכם. המעצמות האירופיות יעשו הכל כדי להשאיר את ההסכם בחיים".

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי מוסקבה מעריכה את מחויבותה של איראן להסכם הגרעין. הוא הוסיף במהלך פגישה עם מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כי הסיטואציה סביב הסכם הגרעין צצה בשל התנהגותה הבלתי אחראית של וושינגטון. במקביל, מהקרמלין נמסר כי "הנשיא פוטין שב והדגיש את ההשלכות שעלולות להיווצר מההחלטה של וושינגטון לפרוש מההסכם. כעת אנחנו רואים את התוצאות", אמר דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב.

בבריטניה אמרו כי אם איראן תיסוג מהסכם הגרעין היא תאלץ להתמודד עם ההשלכות. "אנו לא מדברים בשלב זה על החזרת הסנקציות, אך על האיראנים לזכור שאלה הוסרו בתמורה להגבלות על יכולותיהם הגרעיניות". אמר השר הזוטר במשרד החוץ הבריטי, מרק פילד. בגרמניה קראו לאיראן שלא לנקוט צעדים מרחיקי לכת, דובר משרד החוץ הגרמני הוסיף כי ברלין תשאר מחויבת להסכם הגרעין כל עוד איראן תישאר מחויבת גם היא. בסין אמרו כי הסכם הגרעין מחייב את כל הצדדים וקראו "להימנע מצעדים שיגדילו את המתחים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן