משרד המשפטים האמריקני הודיע כי הנשיא טראמפ הפעיל סמכויותיו כדי למנוע מהקונגרס לזמן את החוקר המיוחד רוברט מולר, להעיד על תוכן החקירה בנושא הקשר בין טראמפ לרוסיה. במקביל, הקונגרס החליט לנקוט בצעדים נגד שר המשפטים

הבית הלבן הפעיל אמש (רביעי) פריבילגיה נשיאותית למניעת העברת דוח החקירה המלא של רוברט מולר לידי הדמוקרטים בקונגרס. המהלך צפוי להחריף את הקרב בין הנשיא דונלד טראמפ למחוקקים, והוא הוכרז בזמן שוועדת המשפט בבית הנבחרים הצביעה בעד האשמת התובע הכללי וויליאם בר בביזוי הקונגרס, בשל סירובו לשחרר את הדוח המלא.

במכתב ששלח בר היום לטראמפ הוא הסביר בר כי מסמכיו של מולר מכילים מיליוני עמודים של מידע מסווג ובלתי-מסווג. הוא אמר כי "ההחלטה הפתאומית של הוועדה להצביע על זילות" הקונגרס היא זו "שלא הותירה לך מספיק זמן כדי לשקול באופן מלא אם להשתמש בזכות הנשיאותית". בר אמר לטראמפ לנשיא שהוא צריך להשתמש עכשיו בפריבילגיה שלו, "עד להכרעה מלאה בעניין".

בבית הלבן האשימו את הדמוקרטים בקונגרס בשימוש ציני בוועדת חוק ומשפט. "הם עשו מהלך פוליטי ומיותר", מסרה דוברת משרד המשפטים. "המעשים שלהם הרסו כל סיכוי לפשרה והכריחו את הנשיא להשתמש בזכותו כדי לשמר את הסטטוס קוו". דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה כי "העם האמריקני רואה את הניסיון הנואש של הדמוקרטים להסיח את דעתו מהכלכלה המשגשגת".

יו"ר ועדת בתי המשפט, ג'רלד נדלר, אמר כי הבית הלבן "אינו מיישם את דוקטרינת ההרשאות" והוסיף כי "זה מסמל הסלמה ברורה בהתרסה של ממשלת טראמפ על חובותיו של הקונגרס". יו"ר הוועדה, נדלר, האשים את בר בפחדנות. "הוא יכול לברוח אבל לא להסתתר", אמר הנציג הדמוקרטי בוועדה.

"מאמין שהוא חושש להגיע ולהעיד, בהתחשב בכך שלא היה כנה בנושא", ציין יו"ר הוועדה, "במשרד המשפטים הודיעו כי לא יחשפו בפנינו את הדוח המלא, הכולל את החלקים שצונזרו מתוכו". הוא הוסיף: "אני אמשיך בדיונים כדי להגיע להסדר בנושא, שיאפשר לחשוף את המסמך המלא, אך לא לזמן רב". לדבריו, אם המו"מ בנושא לא יביא את המסמך, נבקש להאשים את בר בזילות בית המשפט.

השלב הבא בעימות הוא הצבעה של כלל בית הנבחרים על האשמת שר המשפטים בביזיון הקונגרס. אם תתקבל, זו תהיה רק הפעם השניה בהיסטוריה של ארה"ב. אחרי ההצבעה, תוגש תביעה לבית המשפט שיורה לטראמפ להעביר לקונגרס את הדו"ח המלא. המאבק המשפטי עלול להימשך חודשים ואף שנים.