שרי החוץ של המעצמות לאחר חתימת ההסכם ב-2015

באירופה דוחים את ה"אולטימטום" ובאיראן משדרים מסרים מרגיעים

שרי החוץ של מעצמות אירופה הודיעו כי הם "דוחים כל אולטימטום מאיראן", אך הביעו צער על הודעת ארצות הברית שתטיל סנקציות מחודשות על טהרן. בכיר באיראן אמר כי היא מעוניינת "לחזק" את הסכם הגרעין עם מעצמות העולם

האיחוד האירופי הודיע היום (חמישי) כי הוא דוחה כל "אולטימטום" מצד איראן וקרא לטהראן לכבד את הסכם הגרעין הבינלאומי. האיחוד ומעצמות אירופה שחתומת על ההסכם – בריטניה, ספרד וגרמניה – הצהירו כי הם "קיבלו בחשש את הצהרתה של איראן בנוגע למחויבותה" לעסקה. "נישאר מחויבים לשימור וליישום המלא של ההסכם".

על פי ההצהרה, "אנו נותרים מחויבים לחלוטין להסכם ולביצועו, ודוחים כל אולטימטום מצד איראן". זאת, בהתייחס ל-60 הימים שקצבה להם הרפובליקה האסלאמית לעמוד בהתחייבויותיהן. "אנו נשקול את צעדינו בהתאם לפעולותיה של איראן הנוגעות להסכם הגרעין. אנו מפצירים בה בתוקף להמשיך למלא את התחייבויותיה בהסכם, ולהימנע מצעדים שיסלימו את המצב".

המעצמות קראו לאיראן גם להמשיך לשתף עמן פעולה בוועדות והמנגנונים המשותפים שנקבעו בהסכם, והוסיפו כי הן מתנגדות לסנקציות הנוספות שהטילה ארה"ב על איראן, המהוות המשך למדיניותה מאז פרשה מהסכם הגרעין "אנו מביעות חרטה על הטלת הסנקציות המחודשת. אנו מתכוונים להמשיך במאמצי ההתייעלות שיאפשרו לנו לקדם את הסחר הלגיטימי עם איראן", אמרו.

בינתיים נראה שגם באיראן משגרים מסרי הרגעה, יו"ר הוועדה האירנית לאנרגיה אטומית הבהיר כי ארצו לא מתכוונת לבטל את הסכם הגרעין, "אנחנו רוצים להחזיר את ההסכם למסלול ולחזק אותו אחרי נסיגת ארה"ב," אמר הבכיר האיראני, בהרוז קמאלואנדי. לדבריו, מטרת איראן היא "לחזק את ההסכם ולהמשיך באותו המסלול".

אתמול הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הטיל סנקציות חדשות על איראן. הצו המנהלי שחתם נוגע להכנסותיה של המשטר מייצוא מתכות, ואיים שינקוט צעדים נוספים אלא אם המדינה "תשנה את התנהוגתה לחלוטין". הסנקציות כוללות את המתכות ברזל, פלדה, אלומיניום ונחושת. לפי הבית הלבן, מדובר בעשרה אחוזים מכלל הייצוא של איראן. טראמפ הוסיף כי המהלך נועד להזהיר מדינות אחרות מפני עקיפת הסנקציות. "לא נהיה סובלניים כלפי סחר במתכות עם איראן", אמר.

מצד שני, גם בארצות הברית שידור מסרים הפוכים, השליח האמריקני לענייני איראן בריאן הוק אמר אמש בריאיון לרשת "אל-ערביה" כי ארצות הברית "מעוניינת לחדש את המשא ומתן עם איראן" בנוגע להסכם הגרעין. "אם משא ומתן שכזה אכן יתקיים", אמר הוק, "הוא יובא לאישור הקונגרס". מוקדם יותר אמר הוק כי, "לעולם לא נהיה בני ערובה לסחיטה, הטלנו את הסנקציות החריפות ביותר אי-פעם על איראן".

 

רה"מ נתניהו על הפסקת האש: "המערכה לא הסתיימה"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *