נתניהו יבקש מהנשיא ארכה של שבועיים • כל השותפות למו"מ הסכימו לא להגביל את מספר השרים • נתניהו וליברמן ייפגשו • סמוטריץ' דורש רשות חדשה להתיישבות • יוזמה ביהדות התורה: לא לאייש את התפקידים עד קיום ההסכמים

בכירים בליכוד אמרו הערב (מוצאי שבת) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לבקש מנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ארכה של 14 יום נוספים, כדי להמשיך במשא ומתן הקואליציוני ולהרכיב את ממשלתו החמישית. כך דווח הערב ב'ווינט'.

נתניהו יפנה לנשיא המדינה כדי לקבל ארכה נוספת ואחרונה – כך שהמועד האחרון להצגת הממשלה יהיה ב-28 במאי. ביום שלישי הקרוב (14 במאי) יסתיימו 28 הימים הראשונים שניתנו לנתניהו כדי להרכיב את הממשלה. במהלך התקופה הזאת חל חג הפסח ונרשמו יומיים מתוחים מאוד של עימות צבאי בדרום, מה שיצדיק את בקשת נתניהו.

בתוך כך, ב'חדשות 12' דווח כי, ראשי המפלגות הצפויות להקים את הממשלה הבאה הסכימו לשנות את חוק יסוד הממשלה, ולבטל את ההגבלה על מספר השרים המעוגנת בחוק. על פי הדיווח, והערכות כי מפתח השרים יעמוד על שני שרים על שר למפלגה בת ארבעה חברי כנסת, ושניים למפלגה עם חמישה ומעלה – זאת ללא הליכוד, ההערכות בדיווח הן שהממשלה תגיע לגודל של בין 26 ל-28 שרים, לפחות.

על פי דיווח ב'כלכליסט' במהלך פגישה שהתקיימה לאחרונה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למספר 2 באיחוד מפלגות הימין, יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ, טרם הגיעו הצדיים להסכמה על התיק שיקבל האחרון. בנוסף הוצע להקים רשות להתיישבות. המפלגה הדתית דורשת גם תוספת של 150 מיליון שקל לחינוך הממלכתי־דתי.

עוד דווח בעיתון הכלכלי כי יהדות התורה מוכנה להתפשר על שלושה סגני שרים שיקבלו סמכויות של שרים. אחד מהם עשוי להיות במשרד הרווחה ולהחזיק בידיו את הפיקוח על כל היתרי העבודה בשבת. כזכור, ביום שישי תקפו יומני המפלגה את חילולי השבת הצפויים וציינו כי "כל אלה עומדים על הפרק, במשא ומתן הקואליציוני כדי להפסיק את החרפה ובזיון ורמיסת השבת. אך תוך המשא ומתן, ממשיכה הממשלה לתת גיבוי מוחץ לחילולי השבת ורמיסת כבודה".

העיתונאי יקי אדמקר דיווח הערב ב'וואלה' כי ביהדות התורה עלתה בשבוע האחרון יוזמה מצד חלק מהנהגה הרוחנית של המפלגה, וייתכן שתתפוס תאוצה. על פי ההצעה, נציגי המפלגה לא ייאשו את התפקידים שהמפלגה תקבל במשא ומתן הקואליציוני עד שחוק הגיוס וסוגיית השבת במרחב הציבורי יוסדרו לשביעות רצונה.

היום תתקיים פגישה של נתניהו עם אביגדור ליברמן מישראל ביתנו שבה ככל הנראה יובטחו לו מיליארדי שקלים לעולים. ליברמן צפוי לקבל את תיק הביטחון ועודד פורר העומד בראש צוות המו"מ את תיק הקליטה. המחלוקת עם ישראל ביתנו מתמקדת בחוק הגיוס, בדרישת המפלגה לפנסיית מינימום לקשישים של 70% משכר המינימום, ובמדיניות תקיפה מול חמאס.

 

המשא ומתן הקואלציוני נמשך: ההצעה של נתניהו לליצמן והמשבר בחוק הגיוס