שר העבודה והרווחה מסר מידע כוזב בדיון של וועדת השרים להיתרי עבודה בשבת כשטען כי התייעץ עם ארגוני עובדים ובמעסיקים. עוד דווח: נתניהו התחייב לצמצם את חילול השבת אך למרות הבטחתו פורסם ההיתר הכללי המאפשר חילול שבת גורף

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר מידע כוזב לוועדת השרים להיתרי עבודה בשבת, ולפיה קודם הבקשה למתן ההיתרים לצורך קיום אירוע הזמר הבינלאומי, קיים התייעצות עם "ארגון העובדים המייצג את המספר הגדול ביותר של עובדים ועם ארגונים ארציים רפרזנטטיביים של מעסיקים", כך נחשף ב'ניוז 1'.

על פי הבירור של עידן יוסף, התייעצות שכזו כלל לא נערכה, ומדובר במצג שווא שהוצג בפני ועדת השרים. מבדיקה מול הסתדרות העובדים הכללית ומול הסתדרות העובדים הלאומית עולה כי השתיים לא קיבלו כל פנייה להתייעצות מהשר כץ או ממשרדו, ולמעשה כל השיקולים לתת את ההיתר וסעיפיו נסמכים על שיקול דעתו הבלעדי של חיים כץ.

בתחילה בחרו בדוברות משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים שלא להשיב לפנייה בעניין, ולא הסכימו לפרט עם איזה ארגון עובדים ועם אילו ארגונים ארציים יציגים של מעסיקים נעשתה התייעצות. בהמשך מסרו כי, "משרד העבודה פרסם את ההיתר להתייעצות עם הציבור כמקובל, באמצעות "אתר תזכירים". בנוסף, נשלח התזכיר באופן ספציפי לנשיאות המגזר העסקי, המאגד את רוב ארגוני המעבידים, לאיגוד לשכות המסחר, להסתדרות הכללית ולארגוני עובדים וזכויות נוספים. ההערות שהוצגו למשרד נלקחו בחשבון, והובאו בניסוח הסופי של ההיתר".

על פי הדיווח, בפגישה מיוחדת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני התחייב נתניהו שמכהן כיו"ר ועדת ההיתרים, כי יעשה מאמץ לצמצם את חילולי השבת לצורך האירוע. למרות הבטחתו האמורה, פורסם ההיתר הכללי כמות שהוא – באופן המאפשר חילול שבת גורף, ובשבת האחרונה ניצלו מעסיקים את ההיתר לצורך העסקת עובדיהם בשבת.

עוד מוסיף עידן בדיווחו ב'ניוז 1' כי, "על נוסח ההיתר, שנפתח להערות הציבור, הוגשו הערות רבות – רובן על-ידי פורום השבת הציבורית, אך שר העבודה כץ בחר להתעלם מכולן".

 

עוד בנושא
בידיעה משותפת בשלושת הביטאונים צוין כי חילולי השבת "עומדים על הפרק, במשא ומתן הקואליציוני כדי להפסיק את החרפה ובזיון ורמיסת השבת". בהמודיע הוסיפו: "אם אין לנו השפעה על מניעת פרצות חדשות בשבת, אין לנו יכולת להיות בקואליציה"