גל מחאה הציף את פולין נגד מתן פיצוי ליהודים שנכסי משפחותיהם נגזלו בזמן השואה, דבר שהביא את משרד החוץ במדינה לבטל פגישה עם משלחת ישראלית. "ישראל ביצעה שינויים באופן המעיד על כך שהשיחות יתמקדו בעיקר בהשבת הרכוש"

פולין הודיעה היום (שני) כי היא מבטלת את הגעתה של משלחת בכירים מישראל שהייתה צפויה לבקר במדינה. בהודעה מטעם משרד החוץ של פולין נטען כי ההחלטה לבטל את הביקור התקבלה לאחר שהתברר כי "ישראל ביצעה שינויים של הרגע האחרון בהרכב המשלחת, באופן המעיד על כך שהשיחות יתמקדו בעיקר בסוגיות הקשורות בהשבת רכוש יהודי בשואה" – עניין שעורר התנגדות עזה בוורשה.

המשלחת, בראשותו של אבי כהן-סקאלי, מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי, שאמורה הייתה להגיע לוורשה מטעם המשרד לשיוויון חברתי ומשרד החוץ, הייתה חלק מעבודת מטה בנושא שהתקיימה במשרדים בארבע השנים האחרונות. במסגרת עבודת המשלחת גובשה תוכנית סדורה בשיתוף הארגון היהודי להשבת רכוש (איל"ר) לפעולה מול חמש מדינות, ובהן פולין להשבת רכוש יהודי שנגזל או הולאם.

מהמשרד לשוויון חברתי נמסר אתמול כי "במסגרת פעילות התוכנית, מקודמות פעולות חקיקה עם מדינות נוספות הנוגעות לזכויות היהודים שורדי השואה, וכן להשבת רכוש יהודי. במסגרת זו, מקדמת השרה גמליאל מהלכים מול ממשלת גרמניה במטרה להרחיב את הכרת הגרמנים בשואת יהדות רומניה, וכתוצאה מכך להביא להרחבת מעגל מקבלי הפיצויים. כמו כן, בהנחיית השרה מוביל המשרד מהלכים מול ממשלת רומניה להשבת הרכוש היהודי מרומניה".

השרה גמליאל מסרה כי "ממשלת ישראל רואה בהשבת הרכוש היהודי ובקידום זכויות שורדי השואה צו מוסרי מחייב של מדינת היהודים. שום גורם, מדיני או אנטישמי, לא יעצור אותנו מקיום הצו החשוב הזה. מברכת את הממשלה הפולנית על עמידתה האיתנה למול קולות המחאה האנטישמית, עמידה מרשימה בוודאי בתקופת בחירות. שעון החול הולך ואוזל, ועלינו לפעול ביתר שאת בטרם יהיה מאוחר".

הביטול מגיע לאחר שמאות תומכי ימין קיצוני קיימו השבוע צעדת במחאה נגד חוק אמריקאי חדש המאפשר השבת רכוש יהודי שנתפס במהלך מלחמת העולם השנייה בוורשה, בירת פולין. מחאה זו מגיעה במהלכה של מערכת בחירות במדינה המזרח אירופאית, שצפויה להכרעה בסוף החודש הקרוב (26 במאי). המפגינים נשאו שלטים עליהם סיסמאות כמו "לפולין אין כל מחויבות", ו"צבועי שואה" וצעדו ממשרדי ראש הממשלה עד לשגרירות ארצות הברית במרכז הבירה.

בכיר במפלגת השלטון בפולין צוטט ב'כאן חדשות' אומר כי עמדתם בנושא עומדת להשתנות. "אין כוונה לאפשר לישראל או ליהודים לתבוע רכוש ללא יורשים". עם זאת, הדגיש הבכיר כי פולין לא מתכוונת לאסור על ישראלים להגיע למדינה ולדבר על הנושא. "אנו מעוניינים במערכת יחסים טובה עם ישראל. עם זאת בנוגע לרצון לדבר על הפיצויים – העמדה שלנו היא שהגרמנים הם אחראים לפשעים נגד יהודים שבוצעו על אדמת פולין בתקופת השואה, ולכן אם מעוניינים לתבוע רכוש שאין לו יורשים כפיצוי נזק – שיתבעו את הגרמנים", אמר.