בפגישה בהשתתפות בכירי מערכת הביטחון של ארה"ב הוצגה תכנית פעולה מעודכנת למקרה שטהראן תתקוף כוחות אמריקניים או תאיץ את מאמציה להשגת נשק גרעיני • בכיר אמריקני: "מניחים שאיראן או שלוחותיה פגעו באוניות במפרץ"

ממלא מקום שר ההגנה האמריקני, פטריק שנהאן, הציג בפגישה בהשתתפות יועציו הבטחוניים הבכירים של הנשיא דונלד טראמפ, תוכנית צבאית מעודכנת לשליחת 120 אלף חיילים למזרח התיכון במקרה שאיראן תתקוף כוחות אמריקניים או תאיץ את מאמציה להשיג נשק גרעיני – כך דיווח הבוקר (שלישי) הניו יורק טיימס.

על פי הדיווח, בפגישה אותה יזם היועץ האמריקאי לביטחון לאומי ג'ון בולטון לא נכללה האפשרות לפלישה צבאית לאיראן, ועל פי הערכות הוא יצריך כוחות רבים מהרבה מהמוצעים בתוכניות שהוצגו. היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, הורה להתחיל בביצוע התוכנית. לא ברור עד כמה טראמפ מעורב בפרטי התוכנית.

בתוך כך, בכיר אמריקני העריך כי איראן או גורמים הנתמכים על ידיה פגעו במיכליות הדלק במפרץ הפרסי. במתקפה ניזוקו המיכליות באופן משמעותי, אך לא היו נפגעים ולא נגרמה דליפה. על פי בקשת איחוד האמירויות, נשלח צוות חקירה אמריקני לחקור את נזקי התקיפה ולא מצא עד כה הוכחות למעורבות האיראנית במתקפה.

לדברי הגורם, איראן או אחד הארגונים המקורבים לה השתמשו בחומרי נפץ כדי לפעור חורים גדולים בארבעת כלי השיט. "זה מה שאיראן עושה. מסוג הדברים שאתה יכול לראות אותם עושים. זה מתאים לשיטת הפעולה שלהם", אמר גורם המזוהה עם שירותי המודיעין האמריקניים. עם זאת, הוא ציין כי לארצות הברית אין הוכחה סופית לכך.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס אמש למתיחות עם איראן ואמר כי "אם הם יעשו משהו, זו תהיה טעות גדולה". בפגישה עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, בחדר הסגלגל בבית הלבן, אמר טראמפ כי ארצות הברית עוקבת אחר מה שקורה עם הרפובליקה האסלאמית.