הח"כ מכחול לבן נשא את נאום הבכורה שלו בכנסת - והתייחס לשורת החוקים שמתכננת הקואליציה להוציא לפועל עם הקמת הממשלה החדשה: "אל תאפשרו בהסכמים הקואליציוניים חסינות לחשודים בפלילים. ההיסטוריה תשפוט את התנהגותכם"

חבר הכנסת גבי אשכנזי (כחול לבן) נשא היום (שלישי) את נאום הבכורה שלו במשכן. במהלכו אמר: "היום קיבלנו דוגמה איך לחץ פוליטי וציבורי יכולים להשפיע על ראש הממשלה, וראינו כיצד הוא ועורכי דינו התקפלו מהפארסה המגוחכת בעניין נושא שכר הטרחה ומועד השימוע". הוא הוסיף כי "מחויבותה של כחול לבן יחד עם האופוזיציה לוודא שראש הממשלה נתניהו לא יצליח להעביר את חבילת החוקים האנטי דמוקרטים שלו, וליצור לעצמו עיר מקלט".

"מדינת ישראל היא מדינה חזקה ללא איום ביטחוני קיומי", הדגיש הרמטכ"ל לשעבר. "אם ניתן להצביע על איום ממשי שנשקף למדינה הוא האיום הפנימי, על חוסנה החברתי ואופייה". מס' 4 בכחול לבן הדגיש את מחויבותה של האופוזיציה לוודא שראש הממשלה "לא יצליח להעביר את החוקים האנטי דמוקרטים וליצור לעצמו עיר מקלט".

"נעמוד על המשמר למען עקרונות אכיפת החוק. נעשה זאת בכנסת, ברחובות ובכיכרות. לאור המציאות הנוכחית המתהווה – זה קרוב מתמיד", המשיך אשכנזי. "מחויבותה של כחול לבן יחד עם האופוזיציה, היא לוודא שראש הממשלה לא יצליח להעביר את חבילת החוקים האנטי דמוקרטיים וליצור לעצמו עיר מקלט. אני פונה לחבריי בקואליציה – אל תאפשרו בהסכמים הקואליציוניים חסינות לחשודים בפלילים. אני מאמין כמוכם שאף אדם לא מעל החוק, גם אם הוא ראש הממשלה".

אשכנזי דיבר על "עתידם של הצעירים" במדינת ישראל. "אנחנו צריכים להבטיח עבורם עתיד טוב יותר מבחינה כלכלית, חברתית וביטחונית. עתיד של מדינה יהודית, דמוקרטית, בטוחה וצודקת", אמר. "עלינו להבטיח להם מדינה שיש בה שלטון חוק, שמגינה ומכבדת את מוסדותיה השלטוניים, את בית המשפט העליון, את מוסד הנשיאות, המשטרה וכל שומרי הסף".

"מדינה ששמה את הנושאים האלה מעבר לכל ויכוח, מדינה דמוקרטית, בטוחה וצודקת. מדינה שיכולה לעשות שינויים והתאמות, אך לא לדרוס ברגל גסה את הבסיס עליה היא בנויה, את אבני היסוד של הדמוקרטיה. לחוקק חוקים לא דמוקרטים ופרסונליים, חוקים כמו חוק החסינות ופסקת ההתגברות, אשר תכליתם לאפשר מקלט ומפלט מפני שלטון החוק שורת הדין", הוסיף אשכנזי.