ליצמן וגפני עדכנו את חברי הסיעה כי ראש הממשלה הציע להקים קואליציה צרה ללא ליברמן • המשמעות: יהדות התורה תאלץ לוותר על הדרישות התקציביות • מחר תתקים פגישת משא ומתן עם הליכוד • השאלות הפתוחות: חוק הגיוס והשבת

ראשי יהדות התורה סגן השר יעקב ליצמן וחבר הכנסת משה גפני עדכנו הערב את חברי הסיעה כי בפגישה אמש עם ראש הממשלה עלתה אפשרות להקים קואליציית 60 מנדטים ללא ליברמן. גורם במעורה בפרטים ציין בשיחה עם 'חדשות JDN' כי מדובר באפשרות אחת מבין מספר אפשרויות שנדונו.

הגורם ציין כי במקרה והדבר יצא לפועל, הוא ייאלץ את יהדות התורה לוותר על שלל הדרישות התקציביות, מאחר ואין אפשרות להעביר תקציבים ללא תמיכת 61 חברי כנסת. מה שבכל זאת יאפשר את הקמת הממשלה הוא חוסר היכולת של ליברמן להפיל ממשלת ימין, דילים עם החכ"ים הערבים וכדו'.

המטרה תהיה להעביר בהקדם האפשרי את חוק הגיוס בתקווה שלאחר מכן יסכים ליברמן להצטרף לקואליציה. אפשרות נוספת היא כי עד אז יתפרקו חלקים מ'כחול לבן' שייבחרו להצטרף לקואליציה. המתיחות בתוך הסיעה כבר ניראת לעין לאור חוסר ההסכמה של אנשי 'חוסן לישראל' להתנהלות המסיתה של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כלפי החרדים.

במהלך ישיבת הסיעה של יהדות התורה שהתקיימה הערב בבית דגל התורה בבני ברק דנו חברי הכנסת בהצעת הפשרה שהציג הליכוד ובעיקרון מקובל על הח"כים החרדים. בפגישה השתתפו גם מזכירי מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' ו'דגל תורה' שצפויים להעלות לשאול את חברי המועצות ולקבל את הוראות בנושא.

פגישת המשא ומתן בין יהדות התורה לצוות המשא ומתן של הליכוד יתקיים מחר בשעה 15:00. גורם ב'יהדות התורה' אמר הערב בשיחה ל'חדשות JDN' כי בפגישה יציגו הליכוד מסמך הבנות לגבי השבת. זאת לאחר שהליכוד פסל מסמך בנושא שנוסח על ידי היועץ המשפטי של יהדות התורה עורך דין יצחק מירון. הגורם הביע סקפטיות לגבי הסיכויים שהמסמך יספק את דרישות גדולי ישראל.

 

עוד בנושא
בישיבת סיעת 'יהדות התורה' שמתכנסת הערב הציגו ליצמן וגפני מכתב מטעם ראש הממשלה בו הוא מתחייב: "ממשלת ישראל מכבדת את יום השבת כיום המנוחה הלאומי ותמשיך לשמור על הסטטוס קוו המונהג בישראל לאורך שמים"