השגריר מארק מגירובסקי נסע ברכבו ליד השגרירות הפולנית בת"א וספג יריקה מתושב הרצליה • שגרירת ישראל בוורשה זומנה לשיחת הבהרה • משרד החוץ הפולני שוקל לבקש מישראל תגבור לאבטחת השגריר • ר"מ פולין: "התקיפה על רקע גזעני"

על רקע המתיחות ביחסים בין ישראל לפולין הותקף אתמול בצהריים (שלישי) שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, סמוך לשגרירות פולין בתל אביב. מגירובסקי סיפר כי היה מחוץ לבניין השגרירות ברחוב סוטין, כשלפתע אדם התנפל עליו, תקף אותו פיזית וצעק עליו. השגריר ההמום סיפר כי כל מה שהצליח להבין מהצעקות היו המילים "פולני, פולני", והיה מזועזע מדי בכדי לקלוט מילים אחרות.

מהמשטרה נמסר כי התוקף הוא תושב הרצליה, שנעצר עקב המקרה וטענה שירק על השגריר לאחר שהנהג צפר לו בעת שהלך ברגל. החשוד, אריק לדרמן בן ה-65, יהודי בעל אזרחות פולנית, בן למשפחה ניצולת שואה טען האמצעות סנגורו במהלך הדיון בבית המשפט, כי הוא הגיע לשגרירות פולין לפני האירוע וביקש לברר בשגרירות על רכוש יהודי נטוש. לדבריו, השומר כינה אותו "יהודון".

מנגד, נציג המשטרה טען כי הרקע למקרה הוא בריונות בכביש. ״לאחר שצפר לנהג הרכב שיזוז מהכביש, החשוד התקרב לאותו רכב, היכה בעוצמה על גג הרכב, וכאשר השגריר הוציא את הטלפון הסלולרי תיעד את החשוד, פתח את הרכב וירק על פניו של השגריר", טען נציג המשטרה.

השופט עלאא מסרוואה קבע כי "עיון בתיק החקירה מלמד על קיומו של חשד סביר בעוצמה משמעותית מדובר באירוע שאיננו מורכב מבחינה חקירתית אין ספק שמעשה של תקיפה ויריקה כלפי אישיות דיפלומטית ראויה לכל גנאי והיא מעוררת תחושת בושה של אזרחי המדינה כלפי אותו אדם". בתום הדיון, בית משפט השלום בתל אביב שחרר אותו.

בעקבות התקרית הדיפלומטית, שגרירת ישראל בפולין אנה אזארי הוזמנה למשרד החוץ בוורשה, ושם תימסר לה בקשה רשמית מטעם ממשלת פולין לכך שישראל תדאג לבטחונם של עובדי השגרירות ואזרחי פולין בישראל. דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, מסר כי הנושא נמצא בחקירת משטרה וכי "משרד החוץ מביע הזדהות מלאה עם השגריר הפולני, וזעזוע נוכח האירוע".

ראש ממשלת פולין מתיאש מורבייצקי, שנמצא בעיצומו של משבר מדיני-דיפלומטי עם ישראל, הגיב לתקרית ותקף: "מודאג מאוד מהמתקפה הגזענית על השגריר מארק מגירובסקי. פולין מגנה בחריפות את המעשה הנובע משנאת זרים. אסור לנו לקבל אלימות כנגד דיפלומטים או כל אזרח אחר".