גורם בטהרן מסר כי איראן הפסיקה באופן רשמי לקיים כמה מהתחייבויותיה בהסכם הגרעין לאחר הוראה מטעם מועצת הביטחון הלאומית • במקביל, מחשש לפגיעה, מחלקת המדינה האמריקנית הורתה לפנות את עובדי הממשל הלא חיוניים מעיראק

בצל המתיחות מול ארה"ב: איראן הפסיקה באופן רשמי לעמוד במספר התחייבויות עליהן חתמה בהסכם הגרעין עם המעצמות ב-2015, כך דיווחה הבוקר (רביעי) סוכנות הידיעות הרשמית באיראן ISNA. לפי הדיווח, היציאה ממספר סעיפים בהסכם הגרעין התבצעה בעקבות הוראה של המועצה לביטחון לאומי במדינה.

כמו כן, מקור בסוכנות לאנרגיה גרעינית באיראן הוסיף בערוץ הטלוויזיה "אל-עאלם" כי טהראן תגביר את ייצור העשרת האורניום וייצור המים הכבדים בכור בעיר אראק, אך עם זאת לא תחרוג מההגבלות שהוטלו עליה בהסכם. עם זאת, כפי שדווח בשבוע שעבר, תוך 60 יום המאגר המועשר יעבור את הרף שהוגדר בהסכם ולמעשה יוביל להפרתו.

כזכור, שבוע שעבר הודיעה איראן למדינות החתומות על הסכם הגרעין, ביניהן סין, צרפת, גרמניה, רוסיה ובריטניה, החלטתה עצירת כמה מהסעיפים תחת אחריותה בהסכם, זאת שנה לאחר פרישתה של ארה"ב מההסכם שנחתם בתקופת הנשיא לשעבר ברק אובאמה. איראן איימה כי במידה והמעצמות החתומות על הסכם הגרעין לא יעמדו בהתחייבויות שלהן, היא תשוב להעשיר אורניום ותפעיל מחדש את הכור באראק, במהלך 60 בימים הקרובים.

בתוך כך, מחלקת המדינה האמריקאית הורתה היום לעובדי ממשל לא חיוניים לעזוב את עיראק. השגרירות בבגדד מסרה כי שירותי אשרת הכניסה לארה"ב בקונסוליה באירבלי יושעו. "לממשלת ארצות הברית יש יכולת מוגבלת לספק שירותי חירום לאזרחים אמריקאים בעיראק", נמסר.