בכירים בממשל האמריקני אמרו ל'וושינגטון פוסט' כי הנשיא מעדיף לנקוט בגישה דיפלומטית בסוגיית המתיחות עם איראן ורוצה לשוחח ישירות עם מנהיגיה. יועציו הבכירים "מקדימים את המאוחר" בהתנהלותם בסוגיה ונמצאים "במקום אחר" מהנשיא

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתוסכל מכך שחלק מיועציו הבכירים ביותר דוחפים אותו לעימות עם איראן, כך נטען הלילה בדיווח בוושינגטון פוסט שציטט כמה גורמים אמריקניים בממשל. לדבריהם, טראמפ מעדיף לנקוט גישה דיפלומטית לפתרון המשבר, ולא להיקלע לסכסוך נוסף במזרח התיכון.

על רקע תגבור הכוחות האמריקניים במפרץ הפרסי, מצוטטים גורמים בכירים בממשל שטוענים כי הנשיא טראמפ סבור שהיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון ומזכיר המדינה מייק פומפאו מובילים את ארה"ב לעבר עימות צבאי מיותר – בניגוד להבטחותיו לציבור להימנע ממלחמות יקרות בארצות זרות.

גורם בכיר בממשל אמר כי טראמפ זעם בשבוע שעבר ובמהלך סוף השבוע האחרון בעקבות מה שהוא רואה כגיבוש תכנית מלחמה מול איראן מעל ראשו. "הם עושים דברים על דעת עצמם, וטראמפ מעוצבן", אמר הבכיר שמכיר את פרטי השיחות שניהל טראמפ ביחס לבולטון ופומפאו. שניהם ממובילי הקו הנצי נגד איראן בממשל. "יש מאמץ לשים את בולטון ופומפאו ואחרים באותו מקום".

 

מפקד משמרות המהפכה באיראן: "אנו על סף עימות כולל עם האויב"

 

בולטון, שקרא לפעול להחלפת המשטר באיראן עוד לפני שנכנס לבית הלבן בשנה שעברה, נמצא "במקום חשיבתי אחר מהנשיא", הסביר הבכיר בממשל. "למרות שטראמפ אינו בוחל בביקורות כלפי איראן, הוא מעדיף גישה דיפלומטית לפתרון המשבר ואינו רוצה לחבל בקשרים עם מדינות נוספות".

טראמפ הכחיש אתמול כי יש "לחימה פנימית" בממשלו בנוגע למשבר באזור, אלא הגדיר זאת כ"דעות שונות" שבסופן הוא מקבל את ההחלטה. "אני בטוח שאיראן תרצה לדבר בקרוב", אמר הנשיא. גארט מרקיז, דובר המועצה לביטחון לאומי, הגיב לפרסום ואמר: "דיווח זה אינו משקף במדויק את המציאות".

בתוך כך, מקור דיפלומטי אמריקני אמר לעיתון "אל ג'רידה" שרואה אור בכווית, כי ארה"ב פנתה אל בכירים ישראלים בבקשה שלא להגיב על המתיחות הנוכחית בין וושינגטון לטהראן ולהשאיר את ניהול המשבר במפרץ הפרסי בידיה של וושינגטון.

אמש דווח ב'חדשות 13' כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס בתחילת השבוע דיון מיוחד בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון בנושא המתיחות במפרץ בין ארה"ב לאיראן, אחת ממטרות הדיון היתה להיערך לאפשרות של הסלמה נוספת, כך אמרו פקידים בכירים בירושלים.

הפקידים הבכירים ציינו כי בדיון עלה שאין חשש מיידי שישראל תהיה יעד להתקפה איראנית – כמו למשל ירי טילים של מיליציות פרו-איראניות מסוריה או עיראק. לדברי הפקידים הבכירים נתניהו הנחה במהלך הדיון להמשיך במעקב מודיעיני אחרי האירועים בעיראק ובמפרץ בכלל, אולם לנקוט בפעולות כדי לבדל את ישראל מהאירועים ולוודא שישראל לא נגררת להסלמה הזו.