יאיר לפיד קרא לאביגדור ליברמן שלא לחתום על ההסכם הקואליציוני עם הליכוד ולהקים ממשלה חלופית עם כחול לבן: "אם יחכה כמה חודשים הוא מקבל מאתנו 55 אצבעות בטוחות לפנסיות - יחד איתו יש לנו 61, רוב מלא" • האם לפיד לא יודע חשבון?

בצל הסחבת במשא ומתן הקואליציוני, הציע היום (חמישי) יאיר לפיד, מספר 2 בכחול-לבן, ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, להצטרף לממשלה אלטרנטיבית. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, בו ציטט דברים שאמר בראיון ברדיו רק"ע שמשדר ברוסית, כתב לפיד: "אם הוא יחכה כמה חודשים הוא מקבל מאתנו 55 אצבעות בטוחות כדי להעלות את הפנסיות לגודל שהבטיח".

לדברי לפיד, "אם ליברמן יכנס לממשלה הוא יצטרך להתפשר על הפנסיות ושוב הציבור הרוסי לא יקבל כלום. אם יחכה כמה חודשים הוא מקבל מאתנו 55 אצבעות בטוחות כדי להעלות את הפנסיות לגודל שהבטיח. יחד איתו יש לנו 61 קולות. רוב מלא-מלא". יצוין שגוש השמאל יחד עם ליברמן הוא 60 מנדטים בלבד וכנראה שיו"ר יש עתיד לא למד מספיק ליבה.

אתמול דחה ליברמן את הדיווחים כי הוא מנסה לקדם ממשלת אחדות ואמר כי, "ברמה העקרונית אני מתנגד לממשלת אחדות לאומית במצבי שגרה, מאחר וממשלה כזאת מיד תהפוך לממשלת שיתוק לאומי. את ממשלות האחדות חייבים להקים אך רק ברגעי משבר אמיתיים, ביטחוניים או כלכליים. גם בנושא מועמד אלטרנטיבי להרכבת ממשלה – לא נתמוך באף מועמד אחר לא מתוך הליכוד ולא מחוץ לליכוד".

 

משא ומתן ללא התקדמות: ליברמן והחרדים לא בדרך לפשרה • כל הפרטים

 

הבוקר, בניסיון לפשר את הרוחות, מסרו גורמים בישראל ביתנו כי במפלגה "מנסים להרגיע את המתיחות בקואליציה – העברנו מסר לליכוד שנתמוך במועמד שלהם למבקר המדינה ונצביע בשבוע הבא בעד החוקים להרחבת הממשלה". על פי דיווח של מיכאל שמש ב'כאן חדשות', ליברמן ביקש מחברי מפלגתו גם להפסיק להתראיין.

במפלגה הדגישו כי הם "מתנגדים לכל שינוי בחוק הגיוס והמתווה שהחרדים העבירו לליכוד מרוקן מתוכן. אם לא נהיה בקואליציה נצביע נגדה – חד וחלק, לא נימנע ולא ניעדר אלא נצביע נגד". עוד מסרו כי יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן דורש הסכם כתוב וברור על המדיניות ברצועת עזה, ש"יהיה ברור שמשנים כיוון מהסדרה להכרעה".