בית המשפט העליון דחה את הערר שהגישה הפרקליטות, וקבע כי הקטין החשוד בהריגת הפלסטינית עאישה א-ראבי ישוחרר למעצר בית בפיקוח אלקטרוני. עורכי דין: "בימ"ש העליון מעביר מסר לפרקליטות - ולפיו קיימת לנאשם חזקת החפות"

הקטין בן ה-16 שמואשם בהריגת הפלסטינית עאישה ראבי שוחרר הבוקר (ראשון) ממעצר בתנאים מגבילים, למרות התנגדות הפרקליטות שאף ערערה על ההחלטה. הפרקליטות ניסתה להסביר כי יש בשחרורו מסוכנות, כי אם יתרחש פיגוע הדבר עשוי לגרום לו להפר את מעצר הבית ולבצע מעשה נקם. בית המשפט העליון אמר שהסיכוי קלוש ולכן לא מצא לנכון להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי מהשבוע שעבר.

"כל אדם שמעמיד את קדושת החיים בראש סולם ערכיו לא יכול שלא להזדעזע מהמעשה החייתי וחסר-הרחמים שקיפח את חייה של המנוחה בדמי ימיה. האם כסדום היינו ולעמורה דמינו? מניין באה השנאה היוקדת שהניעה את המעשה האיום ואת היד הנפשעת שזרקה אבן על ראשה של אישה צעירה, רעיה ואֵם, רק בשל היותה ערביה פלסטינית, ועל ידי כך הרסה משפחה שלמה?", כתב בהחלטתו השופט שטיין.

השופט שטיין ציין: "הנאשם טוען כי היד הנפשעת שזרקה את האבן על כלי הרכב בו נסעה המנוחה איננה שייכת לו. לנוכח כפירה זו בעובדות כתב האישום וחזקת החפות, לה זכאי הנאשם, מערכת המשפט חייבת לקיים הליך משפטי. באומרי 'הליך משפטי', כוונתי להליך משפטי ממצה והוגן אשר מתקיים לפי הכללים שקבע הדין. כללים אלה קובעים כי הנאשם לא יימצא חייב בדינו אלא לאחר הוכחת אשמתו מעבר לכל ספק סביר".

הערעור של הפרקליטות מגיע לאחר שביהמ"ש המחוזי בלוד הורה בשבוע שעבר לשחרר למעצר בית את צ', קטין הנאשם בהריגה פלסטינית, בבית סבו וסבתו בירושלים, בפיקוח בני משפחתו ותחת איזוק אלקטרוני. ההחלטה התקבלה לאחר שבחוות דעת דרמטית של ראש המכון לרפואה משפטית באבו כביר נקבע: "מותה של עאישה ראבי לא נגרם מפגיעת אבן".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו המייצג את הקטין יחד עם עו"ד אריאל עטרי בירך על ההחלטה "בימ"ש העליון דחה את ערר המדינה והורה על שחרורו של הקטין. אנחנו מברכים על ההחלטה, בימ"ש העליון מקבל את עמדת ההגנה תוך שהוא מעביר מסר לפרקליטות – ולפיו קיימת לנאשם חזקת החפות. אנו מברכים על החלטת בימ"ש כאמור, וכעת אנו ננהל את משפטו של הקטין עד לזיכוייו המוחלט מהאשמות".