האסון ביבנה. צילום: פלאש 90

"בית המשפט מקל עם אחראים לתאונות העבודה" – מחדל אתרי הבנייה

תאונת העבודה: השר לביטחון פנים התייחס לתאונת העבודה בה נהרגו ארבעה פועלים ביבנה, והפנה אצבע מאשימה כלפי התנהלות הרשות השופטת. בחודש שעבר התחשמל למוות נהג המשאית איציק כהן, באותו אתר בנייה בו נהרגו היום ארבעה פועלים

 • שלא תדעו, אבל אם חלילה כן, אז כדאי שתדעו!

  תוכן מקודם

 • "איבדתי את הכל, תעזרו לי לבנות מחדש" נערה צעירה מבקשת עזרה.

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

האסון הכבד באתר הבנייה ביבנה, בו נהרגו 4 פועלים ושניים נוספים נפצעו קל, נמצא בחקירה משטרתית והנסיבות עדיין נבדקות. 13 בעלי תפקידים, בהם מנהל האתר, עוכבו לחקירה במשטרה. בחברה המנהלת את אתר הבנייה הדגישו כי המנוף כבר סיים את עבודתו והיה בתהליך פירוק.

ההרוגים הם ארבעה אזרחים ישראלים, מאזור השרון מרכז הארץ והשפלה. האירוע המצער הציף מחדש את הסכנה באתרי הבנייה – לעובדים וגם לתושבים ועוברי אורח: מנופאים בהווה ובעבר מתריעים מאסונות נוספים.

לפני חודש בלבד באותו הבניין נהג משאית איציק כהן בן 30, נהרג מהתחשמלות בעת שהגיע לפרוק סחורה במקום. מיכאל כהן אחיו של הנהג מאשים כי מדובר ברשלנות בטיחות וכי חברת הבנייה נאות שמיר בע"מ והיזם רמי שבירו מעלימים עין.

התאונה הבוקר התרחשה באתר בנייה של מחיר למשתכן, של חברת שבירו בשכונת נאות שמיר ביבנה הירוק. בחברה הטילו את האחריות לאסון על מפעילת המנוף, חברת רמא מנופים, שבאה הבוקר לפרק את המנוף שסיים את עבודתו באתר. עם זאת, בעירית יבנה הבהירו בתגובה: "אתר הבנייה והעבודות הם באחריות היזם ואנשי המקצוע אשר אחראים על ביצוע פירוק המנוף. נסיבות האירוע ייבדקו על ידי הגורמים המקצועיים והמוסמכים. אנו משתתפים בצערם של בני המשפחות".


צילום: דוברות מד"א

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס לתאונת העבודה הבוקר, "ביום חמישי התרחשה תאונה קשה באתר בנייה בבני ברק בה נהרג פועל, המשטרה ביקשה לעצור שלושה מנהלים בחברת הבנייה שיש להם אחריות לבטיחות האתר שבו צנח משטח העבודה וגרם למות הפועל. בית משפט השלום וגם המחוזי דחו את בקשת המשטרה".

"השופטים סברו שכיוון שהחשודים הם אנשים נורמטיביים אז ניתן להשיג את תכלית המעצר גם במעצר בית", המשיך. "ייתכן שזה נכון. אבל מוזר שכאשר מדובר למשל בראשי רשויות, כמעט תמיד מתקבלת בקשת המעצר של המשטרה. הם לא נורמטיביים? כך בית המשפט קובע בהחלטותיו את החומרה שמתייחסים לעבירות בתחום מסוים".

מוקדם יותר היום כתב ארדן: "‏תאונת העבודה ביבנה מזעזעת ומספר הנפגעים וההרוגים באתרי בנייה בלתי נתפס! הבהרתי למשטרה מספר פעמים בחודשים האחרונים, שאני מצפה שחקירת האירועים תגיע לבירור האחריות הפלילית עד הדרגים הבכירים ביותר בחברות הבניה", הוסיף: "אסור להסתפק בחקירת עובדי אתרי הבניה בלבד. אני קורא גם לבתי המשפט ‏להתייחס בחומרה לרשלנות חברות בנייה הנוגעת לפיקוח ולבטיחות באתרים ברחבי הארץ. הרשלנות הזו גורמת למותם של בני אדם וכך צריך להתייחס אליה".


צילום: דוברות המשטרה

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו