קרב גרסאות: אישה חרדית, אם לילד בן 10, נעצרה בשכונת רמות בירושלים אחרי מה שהוגדר כ"קטטה" עם המשטרה וטענה כי תקפת את השוטרים במקום. גרסת האם המלווה בתיעודים שנחשפו ב'ערוץ 20' מעלה חשש לאלימות משטרתית חמורה כלפי האם והילד

בשבוע שעבר דווח כי אישה חרדית, אם לילד בן 10, נעצרה בשכונת רמות בירושלים אחרי מה שהוגדר כ"קטטה" עם המשטרה וטענה כי תקפת את השוטרים במקום. אך גרסת האם שמתפרסם הערב ב'חדשות 20' על ידי אילת כהנא בליווי תיעודים המחזקים את עמדתה, מעלה תמונה אחרת לחלוטין המעלה חשש לתפירת תיק ואלימות משטרתית חמורה כלפי אישה וילד בן 10, חפים מפשע.

האירוע התרחש ביום שלישי האחרון כאשר שריפה פרצה בחורש שבשכונת רמות בירושלים. ככל הנראה, ילדים שמסתובבים במקום הציתו מספר פעמים את השטח הנמצא באזור מגורים ושוטרי משטרת ירושלים ביקשו להביא לדבר סוף. ביום שלישי פרצה שריפה נוספת, ושוטרים שהגיעו למקום עצרו את אחד הילדים, ילד כבן עשר בחשד שעשה את המעשה. הילד טען לחפותו, ואמו שהגיעה למקום מספרת כי השוטרים שעצרו את בנה נהגו כלפיו וגם כלפיה באלימות קשה.

האם, אמא לשישה ילדים, הפיצה את ההודעה הבאה ברשתות החברתיות, בקריאה לעזרת הציבור בסרטונים המתעדים את המקרה. ״ביום שלישי האחרון ה-14 למאי בשעה 18:00 פרצה שריפה כמה עשרות מטרים מביתי. שהיתי בביתי יחד עם ילדיי שראו את מכבי האש והמשטרה מגיעים וכמו ילדים רבים אחרים החלו לעלות לכיוון השריפה״ תיארה האמא. ״בני משה כבן 10 ביקש גם הוא לצאת לצפות עם כולם ונעניתי לו בתנאי שיחזור בתוך 10 דקות. 10 דקות עברו ובתי מתפרצת בסערה הבייתה. 'אמא, הכניסו את משה לניידת…הם אמרו שהוא הבעיר את השריפה'".

"יצאתי במהירות מביתי לכיוון ההמולה", ממשיכה האמא לספר. "שאלתי את השוטרת: "מדוע הוא עצור?" בתשובה פצחה זו בצעקות: "גברת הוא הצית את השריפה." השבתי: "איך יתכן, הוא היה איתי בבית ועם יתר הילדים כשהשריפה כבר פרצה, על סמך מה את קובעת בוודאות כזאת שהוא זה שהצית?" תשובת השוטרת לפי עדות האם, "הילדים אמרו שזה הוא".

תוך כדי הדין ודברים בין השוטרת לאמא, לדבריה פתחו מספר ילדים את דלת הניידת מהצד השני ובנה בוכה ונסער החל לברוח. ״התחלתי ללכת אחריו ואז הרגשתי חבטה מאחורה ו-2 שוטרים התנפלו עלי והחלו לחבוט בי מכות איומות, הטיחו אותי על אספלט הכביש בעוצמה, והחלו לגרור אותי לכיוון הניידת תוך שהם חובטים בי שוב ושוב עם אגרופים בחזה, ובידיים וכל זה לעיני ילדיי וכל השכנים״ מתארת האמא.

בראיון ל'חדשות 20' הוסיפה כי, "השוטרים התעלמו מצעקות השכנים, ואחד מהם שניסה לעצור את האלימות המזעזעת חטף אגרוף חזק לפנים והלך משם מדמם כולו. השוטרים המשיכו לגרור אותי כשהם מעיפים בכוונה את כיסויי הראש שלי, אזקו אותי והכניסו אותי לניידת. כל תחנוני וזעקותיי על מה אני נעצרת הובילו לאלימות נוספת מצד השוטרים בתוך הניידת. לאחר חקירה הובילו אותי לטיפול רפואי שם התברר שהם שברו לי את 2 הידיים".

כהנא מדווחת עוד כי, המשפחה שקיבלה סרטונים המתעדים חלקים מהאירוע הגישה תלונה במח״ש שנמצאת בבדיקה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "עצוב שהתנהגות אלימה שהובילה לפציעתה של שוטרת בפניה זוכה לסיקור כה מוטה וחוטא לאמת. בעקבות חשד להצתה, השוטרים עיכבו חשוד לבירור פרטיו כשלפתע אמו החלה לצעוק ולגדף את השוטרים, לנסות למלט את המעוכב ולהתנגד לעיכוב. כשניסו לעצור אותה, תקפה את השוטרים לצד שלל גידופים ואלימות פיזית. אנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע בשוטרים המבקשים לאכוף את החוק תוך שימוש באלימות מילולית ופיזית ויש לגנות התנהגות זו מכל וכל ולא לתת לה במה". במשטרה צריפו לתגובה תמונה מפציעתה של השוטרת לאחר שהוכתה בפניה ע"י האישה.

 

האלימות המשטרתית • פרסום ראשון: מכות, קללות והשפלות בניידת ובתחנה