הבית הלבן הודיע החלק הכלכלי של תוכנית המאה תושק בסוף יוני בוועידה כלכלית בבחריין. בוועידה בהשתתפות שרי אוצר ואנשי עסקים לא יידונו נושאים פוליטיים. קושנר: "התוכנית שלנו תציג להם דרך חדשה ומציאותית לעתיד שכרגע לא קיים"

"תוכנית המאה" של טראמפ יוצאת לדרך: מהבית הלבן נמסר הערב (ראשון) כי החלק הכלכלי של התוכנית יושק בסוף חודש יוני. על פי הודעה משותפת של ארצות הברית ובחריין, החלק הכלכלי נועד לעודד השקעות ביהודה ושומרון ובעזה. במסגרת השקת חלק זה של התוכנית, יתקיים אירוע לגיוס ההשקעות שייערך ב-25 וב-26 ביוני, במנמה שבבחריין בהשתפות שרי כלכלה ואנשי עסקים.

בוועידה לא יידונו כלל נושאים פוליטיים או נושאי הליבה של המשא ומתן, שיוצגו כחלק נפרד מתכנית השלום. הוועידה, המשותפת לארצות הברית ולבחריין, תתקיים בדרג שרי אוצר ותעסוק רק בנושאים כלכליים. כמו כן, בוועידה ישתתפו שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין, חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר ושליחו למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט. שר האוצר משה כחלון צפוי לעמוד בראש המשלחת הישראלית, אף שטרם קיבל הזמנה רשמית לוועידה.

סדנת "שגשוג לשלום", כך היא נקראה בהודעה הרשמית של הבית הלבן וממלכת בחריין, תעסוק בהגברת השקעות וביוזמות פוטנציאלית שצפויות להתאפשר בעקבות הסכם שלום עתידי שייחתם במסגרת "עסקת המאה" האמריקנית. "הסדנה תאפשר דיונים על חזון ומסגרת מעשיים ושאפתניים לעתיד משגשג עבור העם הפלסטיני והאזור כולו", נכתב בהודעה המשותפת. "אם הוא ייושם, יש לחזון פוטנציאל לשנות חיים באופן קיצוני ולהוביל את האזור בדרך לעתיד בהיר יותר".

טראמפ, נתניהו ואבו מאזן. צילומים: פלאש 90

"אנחנו מכירים בכך שהחלק הכלכלי צריך ללכת יד ביד עם התכנית המדינית, אבל זו תהיה ההזדמנות הראשונה להציג פרטים על התוכנית הכלכלית", הסביר גורם בבית הלבן, שהוסיף: "זו תהיה הזדמנות להראות לפלסטינים, הישראלים והלבנונים שדואגים להם ורוצים להשקיע באזור". לדברי הגורם, קושנר מכנה את הכינוס "סדנה" ולא "פסגה". לדבריו, "זה יציג את הפוטנציאל של האזור כולו. אם יהיה שלום הוא לא יחול רק בגד המערבית ובעזה, אלא גם בירדן, בלבנון, בישראל ובמצרים. הכלכלות ישתלבו".

לדברי חתנו של טראמפ ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר, יעלו לדיון השקעות שכבר שממשלו של שוחח עליהן עם מדינות רבות ביניהן פולין, יפן, סינגפור וקוריאה הדרומית. בתגובה לשאלת CNN אמר קושנר: "אנשים נותנים לקונפליקט שהיה שייך לדור של סבותיהם להרוס את חייהם קיום ואת העתיד של ילדיהם. התוכנית שלנו תציג להם דרך חדשה ומציאותית לעתיד שכרגע לא קיים". לדברי גורם בכיר הסדנה תעסוק בארבע נושאים עיקריים: תשתיות, תעשייה, העצמה והשקעה ורפורמות ממשלתיות.

שר האוצר האמריקני מנוצ'ין אמר הערב: "אני מחכה לפתיחת הדיונים בנוגע לחזון שיציע לפלסטינים הזדמנויות חדשות ומרגשות לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם. הפסגה תפגיש מנהיגים מרחבי המזרח התיכון כדי לעודד צמיחה באזור ואת ההזדמנות עבור האנשים באזור החשוב הזה".