שני המועמדים היום בבניין הכנסת. צילומים: אריק בנדר (מעריב) ושרית אביטן כהן (מקור ראשון)

ברגע האחרון: הקואליציה הגישה רק מועמד אחד לתפקיד מבקר המדינה

שני מועמדים ראש בראש: הקואליציה והאופוזיציה בחרו את המועמדים הסופיים לתפקיד מבקר המדינה: בקואליציה בחרו את מתניהו אנגלמן ובאופוזיציה בחרו את גיורא רום. לראשונה מאז 1987 אין שופט בין המועמדים, לפי בקשתו של ראש הממשלה

רגע לפני המועד האחרון, סוכם על ידי כל מפלגות הקואליציה כי מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה הוא רו״ח מתניהו אנגלמן, מנכ״ל המל״ג ות״ת ולשעבר מנכ״ל הטכניון. ראש הממשלה נתניהו שוחח עם עו״ד רוזנבוים והביע הערכה רבה על החלטתה שלא להגיש את מועמדותה לאור צרכי הקואליציה להתגייסות בעד מועמד אחד לתפקיד מבקר המדינה.

המועד האחרון להגשת המועמדות היה הלילה בחצות, סך הכל הוגשו שני מועמדים בלבד. מועמד האופוזיציה גיורא רום ומועמד הקואליציה מתניהו אנגלמן. תאריך הבחירות לתפקיד מבקר המדינה נקבע ליום שני, כ״ט באייר – 3/6/19. ההצבעה תתקיים על ידי חברי הכנסת בהצבעה חשאית.

למרות שתחילה היה נראה כי המועמדת השניה של הקואליציה, עו"ד מיכל רוזנבוים תזכה במועמדות, נתניהו נסוג ממועמדותה. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו החליט להתמקד במועמד אחד של הקואליציה, לאור העובדה שהאופוזיציה התגייסה בעד מועמד אחד מצדם.

מועמד הקואליציה, מתניהו אנגלמן, הוא מנכ״ל המועצה להשכלה גבוהה. הוא בעל תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ותואר שני במינהל עסקים – שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. משנת 2010 כיהן מתניהו אנגלמן כמשנה למנכ"ל הטכניון, עד שמונה לתפקיד המנכ"ל בתחילת 2014. קודם לכן היה מנכ"ל מ.מ. שהם, סמנכ"ל המכללה האקדמית להנדסה בירושלים ומנהל סניף ירושלים במשרד רואי החשבון "פאהן, קנה ושות".

מועמד האופוזיציה, גיורא רום היה אלוף בצה"ל ששירת כטייס קרב והיה אלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר הישראלי. בהמשך הקריירה הצבאית כיהן כנספח צבאי של ישראל בארצות הברית ובקנדה בדרגת אלוף. לאחר השירות הצבאי, כיהן כמנכ"ל רשות התעופה האזרחית ובמספר תפקידים בכירים נוספים, ומ-2016 מכהן כיו"ר דירקטוריון הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

על פי 'חדשות 12', התנאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו היה שלא ייבחר לתפקיד שופט או שופט בדימוס, כנראה מסיבה אחת – נתניהו עושה כל מאמץ כדי להימנע ממגע עם שופטים, ולא רק בתחום הזה. מצד שני האופוזיציה ניסתה לגייס שופטים ולא הצליחה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן