אחרי שעות של שתיקה ואף היתממות של דוברו, השר לבטחון הפנים הגיב הערב לאלימות המשטרתית כלפי הנער המיוחד בירושלים וסיפק תירץ לשתיקתו: "מאז שעות הבוקר ניהלתי את התמודדות גורמי החירום וההצלה עם גל השריפות"

אחרי שעות של שתיקה ואף היתממות של דוברו, השר לבטחון הפנים גלעד ארדן הגיב הערב לאלימות המשטרתית כלפי הנער המיוחד בירושלים וסיפק תירץ לשתיקתו: "מאז שעות הבוקר ניהלתי את התמודדות גורמי החירום וההצלה עם גל השריפות וכעת, עם הגעתנו לשליטה במוקדי האש, אני יכול להגיב לאירוע המזעזע וקורע הלב ב'מקור ברוך' במהלכו נעצר צעיר בעל מוגבלות שהוכה ודימם".

"עודכנתי שמשטרת ישראל, בהתאם להנחייתי המיידית, החלה בבדיקת האירוע לעומק ונציגי פיקוד המשטרה נפגשו עם הנהלת עמותת 'שיח סוד' והתחייבו שמשטרת ישראל תבצע בדיקה מקיפה של התנהלות ותפקוד השוטרים באירוע. בכוונתי לעקוב ולוודא אישית שכך יעשה ושהלקחים מהאירוע הקשה יופקו במלואם. ראוי להדגיש כי הצעיר שוחרר ברגע שהובן מצבו על ידי המפקדים בשטח".

עוד ציין ארדן, ללא הקשר של ממש, כי, "שיתוף הפעולה בין משטרת ישראל לבין הציבור החרדי נמצא בהנחייתי בסדר עדיפות גבוה במיוחד ובשבועות האחרונים. כדוגמא, הופעלו אלפי שוטרים ומאות כבאים כדי לוודא שחגיגות ל״ג בעומר בהן משתתף הציבור החרדי בהמוניו יתקיימו בצורה הטובה והבטוחה ביותר".

כזכור, מוקדם יותר היום פורסמה התכתבות של העיתונאי ישראל פריי מ'קו עיתונות' לדוברו של ארדן, שבחר להיתמם. "איפוא ראית שהשוטרים מכים אותו?", כותב הדובר ומוסיף, "מעצר של בחור שהתגלה שהוא אוטיסט ויורד לו דם מהאף. זה התיאור המדוייק. כשיש אלימות נגד שוטרים אז יש הפעלת כוח ולא ראיתי בסרטון הפעלת כוח חריגה. בטח לא הכאה של הילד", טוען הדובר, כשכל מי שצפה בסרטון הקשה לצפייה ייווכח אחרת.

 

סערת האלימות: דרישה מהמפכ"ל – "אירוע מזעזע, לחקור את המעורבים"

 

בהודעה הראשונית של המשטרה היה ניסיון להאשים את הנערים, "במהלך פעילות המשטרה אתמול לאכיפה של הקמת מדורות העלולות לסכן חיי אדם בשטחים אסורים בשכונת מקור ברוך בירושלים, נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים", נמסר מהמשטרה.

"מתחקור ראשוני של האירוע עולה שבמהלך הפעילות תקף צעיר את אחת השוטרות. במהלך המעצר החשוד התנגד, התפרע ונפצע בפניו. מיד לאחר מעצרו ועם בירור מוגבלותו החליט קצין המשטרה שנכח בשטח על שחרורו לאלתר והוא טופל במקום ע״י מד״א. יחד עם זאת, נסיבות האירוע נבדקות ויתוחקרו במלואן", לשון הודעת המשטרה.

בתיעוד נוסף שהתפרסם הערב מהאירוע המתעד גם קודם התחלת האלימות המשטרתית מחזק בבירור את גרסת עדי הראייה. בסרטון נראה הבחור עומד ולא מפריע איש כשלפתע מפגש עליו שוטר סמוי וכשהנער (כאמור, מוגבל שכלית) מנסה לברוח מתחילים השוטרים במרדף אחריו, מרדף שמסתיים במעצר אלים בו הנער נפצע ומדם. בנוסף, בסרטון גם לא ניראת כל זריקת אבנים, כפי שטענה המשטרה.

מפקד תחנת לב הבירה במחוז ירושלים, נצ"מ נתי גור ורב משטרת ישראל, נצ"מ רמי ברכיהו נפגשו הערב עם יעקב דרוק מנהל מערך הדיור בשיח סוד, המרכז לאנשים עם מוגבלות. במשטרה הגדירו את הגישה, "אודות התמונות הקשות מהאירוע בו נעצר ושוחרר הבחור שמקבל שירות במסגרות שיח סוד". בפגישה נכחו גם ראש מינהל קשרי חוץ בלימי זונאבנד, עו"ס מערך דיור דוד לולקין ורכז דירה במערך הדיור אבי וסרשטיין.

מהמשטרה נמסר כי, הקצינים פתחו את השיחה בהזדהות והבעת צער על התמונות הקשות ובהבטחה לבדיקת המקרה באופן יסודי ושקוף. עם זאת ציינו במשטרה כי, "בנוסף עמדו השניים על העובדות בכך שהפעילות כולה הייתה למנוע סכנת חיים כתוצאה ממדורות שהוקמו במקומות אסורים ומסוכנים. עם הגעת הכוחות החלו במקום התפרעויות של עשרות מקומיים במהלכן תקף הבחור המצולם בסרטון שוטרת שפעלה במקום".

במשטרה הוסיפו כי לנציגי העמותה נאמר שבשלב התקיפה והמעצר לא היה ברור לשוטרים שמדובר במי שצרכיו מיוחדים ולמרות הקריאות של הנוכחים במקום השוטרים מחוייבים לברר את זהותו ופרטיו של חשוד לאחר ביצוע המעצר שכן ישנו קושי אמיתי לעמוד על מצבו הנפשי של חשוד בעת הניסיון להביא למעצרו. עוד הדגישו הקצינים בפני נציגי העמותה שמרגע שהשוטרים הבינו שאכן מדובר באדם עם מוגבלות הוא שוחרר מיד והופנה לטיפול רפואי במהירות.