בשעה זו מתכנסים חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בכדי לדון במשבר סביב חוק הגיוס • בין ההצעות שעל השולחן: חוק הגיוס יאושר ללא שינוי, במקביל לאישור יעדי הגיוס בהחלטת ממשלה • או מתווה הפשרה שגובש על ידי הליכוד


חברי המועצת מגיעים לישיבה. צילום: עקיבא ווייס, 'כאן חדשות'.

בשעה זו מתכנסים במעונו של כ"ק האדמו"ר מביאלא, חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, בכדי לדון במשבר סביב חוק הגיוס. בכינוס שנערך לבקשתו של כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ, צפויים כ"ק האדמו"רים לקבל עדכון ממזכיר המועצת הרב יעקב ולצר בנוגע להצעות העומדות על סדר היום, כ"ק האדמו"ר מגור השוהה למנוחה בבית חלקיה ייעדר מהישיבה. חברי הכנסת של הסיעה לא צפויים להשתתף בדיון.

בין האפשריות שעומדות על סדר היום, היא הצעה של יו"ר צוות המשא ומתן של שס השר לשעבר אריאל אטיאס לפיה חוק הגיוס שגיבש משרד הביטחון בתקופת אביגדור ליברמן יאושר בכנסת בנוסח המקורי שלו ללא שינויים בתמיכת החרדים, אך קודם תאושר החלטת ממשלה עם יעדי הגיוס המופיעים בו.

בדרך למועצת בבית האדמו"ר מביאלה אחרי תפילת מנחה בבהמ"ד צאנז בקרית צאנז ירושלים

לפי גורם פוליטי שצוטט ב'וואלה', ליברמן התנגד להצעה זו אך ההנחה במערכת הפוליטית היא כי אם כל הסיעות החרדיות יביעו עליה הסכמה גורפת, יהיה ניתן להפעיל עליו לחץ שכן החוק יאושר ללא שינויים לפי דרישתו. עם זאת, בפועל אם יעדי הגיוס יאושרו במקביל בהחלטת ממשלה, הרי שתהיה לממשלה אפשרות לשלוט בהן בעתיד.‏

נוסח נוסף שנמצא על סדר היום הוא מתווה הפשרה שגיבשו בליכוד, ולפיו קואליציה הבאה תקדם את החוק שגיבש משרד הביטחון ואושר בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה, אך יתווסף בו סעיף שיאפשר לממשלה לשנות בעתיד את יעדי הגיוס של החרדים שיופיעו בנוסח החוק. שינוי משמעותי נוסף הוא סעיף שיופיע בהסכם הקואליציוני עם המפלגות החרדיות ובו ייכתב כי הממשלה תפעל ברוח מדיניות של מדינה יהודית, לפיה אדם לא ייכנס לכלא בעוון לימוד תורה.

צילום: נועם רבקין פנתון – פלאש 90