ליברמן יסכים? מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הכריע לקבל את מתווה הפשרה לפיו חוק הגיוס שגיבש משרד הביטחון בתקופת אביגדור ליברמן יאושר בכנסת ללא טבלת יעדי הגיוס המופיעה בו, אך הממשלה תאשר במקביל את אותה טבלה

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שהתכנסה הערב במעונו של כ"ק האדמו"ר מביאלא, הכריע לקבל את מתווה הפשרה אותו הציע היום ראש הממשלה בנימין נתניהו, המבוססת על ההצעה שהעלה בשבוע שעבר ראש צוות המשא ומתן של שס השר לשעבר אריאל איטאס.

על פי ההצעה, חוק הגיוס שגיבש משרד הביטחון בתקופת אביגדור ליברמן יאושר בכנסת ללא טבלת יעדי הגיוס המופיעה בו, אך הממשלה תאשר במקביל את אותה טבלה. בפועל אם יעדי הגיוס יאושרו במקביל בהחלטת ממשלה, הרי שתהיה לממשלה אפשרות לשלוט בהן בעתיד. גם הסעיף של פקיעת החוק במקרה שאין עמידה ביעדים יועבר מהחוק להחלטת הממשלה.

לפי גורם פוליטי, ליברמן התנגד להצעה זו אך ההנחה במערכת הפוליטית היא כי אם כל הסיעות החרדיות יביעו עליה הסכמה גורפת, יהיה ניתן להפעיל עליו לחץ שכן החוק יאושר ללא שינויים לפי דרישתו. ליברמן התנגד להצעה דומה משום ש"זה מרוקן את החוק מתוכן" ובשלב זה, כך לפי גורם פוליטי, מתנגד להצעה זו.

מהליכוד נמסר הערב כי, "מועצת גדולי התורה קיבלה לפני זמן קצר את מתווה רה״מ בעניין חוק הגיוס. זאת פריצת דרך שמאפשרת להשלים את חוק הגיוס. כעת הכדור עבר לאביגדור ליברמן – אם יסכים, יש ממשלת ימין עוד הערב". בכיר בליכוד אמר הערב: "הכדור עבר לאביגדור ליברמן – אם יסכים, יש ממשלת ימין עוד הערב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב סרטון בו אמר כי, "אני עושה עכשיו מאמץ אחרון להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות. אני הנחתי בפני השותפים הצעה לפתרון. הוא מבוסס על העקרונות שהצבא קבע ועל הנתונים שהצבא קבע – אין שום סיבה לדחות את זה. אני הולך להזמין הערב את כל ראשי המפלגות, אני רוצה לדבר איתם ולנסות יחד למנוע בחירות מיותרות", דברי נתניהו.

מדובר הליכוד נמסר כי, הוזמנו כל ראשי הסיעות הממליצות אחד-אחד, לא ביחד. הפגישות במשרד רה"מ בירושלים החלו בשעה 17:30 עם יו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון, יו"ר אגודת ישראל ח"כ יעקב ליצמן בליצמן – 20:00, ראש איחוד מפלגות הימין בצלאל סמוטריץ ורפי פרץ ב-20:30, יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני ב-21:15. דרעי ייפגש עם נתניהו מחר בבוקר.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי לא יגיע לפגישה עם ראש הממשלה נתניהו. "עמדתי ידועה על חוק הגיוס, לא מוכן לשום שינוי", טען. לדבריו, "אם יסכימו להצעת הפשרה שלי שהחרדים לא יצביעו בכנסת על חוק הגיוס. במקרה כזה, יש על מה לדבר".