סקר חדש מעניק לראשונה אפשרות להקים ממשלת ימין - חרדים ללא צורך בליברמן שמתחזק משמעותית, הימין החדש מפתיע ועוברת את אחוז החסימה, לעומת מפלגת העבודה ההיסטורית שלא עוברת • וכמה רוצים את "לא נתניהו" ראש ממשלה?

במערכת הפוליטית עדיין מנסים להבין מה עומד מאחורי הצעד של ליברמן להוביל את ישראל לבחירות חוזרות, אך לבינתיים על פי סקרים ראשונים זה נראה כי הדבר השתלם לו בהחלט ובסקר הבוקר מפלגתו היא המפלגה השלישית בגודלה ומקבלת 9 מנדטים. גם האיחוד של הליכוד עם כולנו נראה כצעד ונכון והמפלגה המשותפת מקבל 37 מנדטים.

על פי הסקר שפורסם הבוקר ב'מעריב', כחול לבן היא המפלגה השניה בגודל ויורדת ל-33 מנדטים, יהדות התורה שומרת על כוחה ומקבלת בסקר 8 מנדטים, שס יורדת במנדט ומקבל 7, איחוד מפלגות הימין מתחזקת במנדט ומקבלת 6, מרצ מתחזקת משמעותית ומקבלת 6 מנדטים, הימין החדש של נפתלי בנט עובר את אחוז החסימה ומקבלת 5 מנדטים, חד"ש-תע"ל 5, רע"ם-בל"ד 4.

מפלגת העבודה ההיסטורית שרק השבוע שקלה להצטרף לממשלה לא עוברת את אחוז החסימה ומקבלת 1.9%, מה שמסביר ככל הנראה את ההתחזקות של מר"צ. מפלגת 'זהות' בראשות משה פייגלין שמנהלת מגעים עם נפתלי בנט, מקבלת בסקר 1.4% מקולות הבוחרים.

נתוני הסקר אמנם נראים מנותקים מהמציאות ולא מסתמן שכך אכן תראה הכנסת בי"ח אלול, אך הבשורה הטובה היא שלמרות ההתחזקות של ליברמן, הוא אינו נדרש להקמת ממשלת ימין-חרדים שמקבלת 63 מנדטים ללא תשעת המנדטים של ליברמן, שהגיעו ככל הנראה מכיוון 'כחול לבן'.

הסקר שנערך על ידי מכון המחקר פאנלס פוליטיקס מסביר גם את נדידת הקולות בין המפלגות, ליברמן מתחזק ב־2 מנדטים על חשבון הליכוד וב־2 מנדטים על חשבון כחול לבן; הליכוד מוסיף לעצמו מנדטים של כולנו ומאבד מנדט לטובת הימין החדש; העבודה מאבדת קולות למרצ ולכחול לבן ואינה עוברת את אחוז החסימה.

הסקר בדק גם את האפשרויות של הצטרפות איילת שקד לליכוד, דבר שיקפיץ את המפלגה ל-41 מנדטים, אך גם המפלגה היריבה – כחול לבן, עולה במקרה כזה ל-41 מנדטים. לעומת שקד, הצטרפות של נפתלי בנט לבית היהודי יוסיף מנדט אחד בלבד למפלגה שמקבלת בסקר 7 מנדטים.

על פי הסקר, 65% מהצבור לא מרוצה מפיזור הכנסת כחודש וחצי בלבד לאחר הבחירות, 30% דווקא מרוצים מהמלך. הנתון המפתיע: 82% ממצביעי ליכוד לא מרוצים מהמהלך. ומי אשם בכך? 46% מהציבור חושב שישראל הולכת לבחירות בגלל ליברמן, לעומת 35% שמטילים את האחריות על נתניהו ו־12% על החרדים.

בשאלת ראשות הממשלה, 48% מעדיפים את "לא נתניהו" בתפקיד, לעומת 40% שרוצים אותו. בשאלה מי צריך לעמוד בראשות 'כחול לבן' השיבו 82% ממצביעי כחול לבן שבני גנץ, 6% השיבו שיאיר לפיד.