המונים באיראן השתתפו היום בתהלוכות "יום ירושלים" למען העם הפלסטיני. המפגינים שרפו את דגלי ישראל וארה"ב וקראו: "מוות לישראל ולאמריקה". רוחאני: "עסקת המאה תהפוך לפשיטת הרגל של המאה". המנהיג העליון - "תכנית טראמפ תיכשל".

מאות אלפי בני אדם מציינים היום (שישי) באיראן את יום "אל-קודס" (ירושלים), המצוין בכל שנה ביום שישי האחרון של חודש הרמדאן. ביום זה נערכים תהלוכות בהם נשמעים קריאות למען העם הפלסטיני. הטלוויזיה הממלכתית אמרה כי צעדות בחסות המדינה נערכו בכ-950 קהילות ברחבי איראן, ובהם נראים מפגינים הנושאים כרזות עם סיסמאות כגון "ירושלים היא בירתה הנצחית של פלסטין", "לא לעסקת המאה", "מוות לישראל ולאמריקה".

"יום אל-קודס" מצוין בכל המדינות השיעיות בהן גם בעיראק ובסוריה. כשהשנה המחאה השנתית מתרחשת על רקע "עסקת המאה" המתוכננת של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. בהודעה שפורסמה בסוף תהלוכת יום אל-קודס נאמר כי "המשך האינתיפאדה וההתנגדות מול חזית הכופרים העולמית בהנהגת השטן הגדול אמריקה היא הפתרון היחיד לבעיה הפלסטינית". עוד נמסר כי "אנחנו מכריזים על תמיכה כוללת של ציר ההתנגדות ומאבק בתוכניות הנשיא האמריקני המקוללות נגד המדינות האסלאמיות".

פרסום עסקת המאה תדחה בגלל הבחירות – יפורסם ב"זמן המתאים"

כמידי שנה, במהלך התהלוכה באיראן שרפו המפגינים דגלי ישראל ואת דגלי ארצות הברית. באחת הפעמים גם נשרפה בובה בדמותו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. נשיא איראן חסן רוחאני שהשתתף בתהלוכות אמר: "ללא ספק, עסקת המאה תהפוך לפשיטת הרגל של המאה ולא תוביל לשום מקום". המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי הבהיר כי "תכנית טראמפ תיכשל".

כזכור, תוכנית השלום שזכתה גם לשם "עסקת המאה", אמורה להתפרסם לאחר סיום הרמדאן וחג שבועות. לא ברור עדיין כיצד תנהג ארה"ב אם יתקיימו בחירות בישראל האם יפרסמו את התוכנית בכל מקרה, או שיחליטו לדחות את פרסומה עד לאחר הרכבת הממשלה בישראל, משמע לא לפני חודש נובמבר-דצמבר השנה. אתמול פורסם כי כחלק מהניסיונות של נתניהו להשפיע על ליבו של ליברמן להיכנס לממשלה, פעלו גורמים מטעם ראש הממשלה כדי שאנשיו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ יתערבו במשא ומתן הקואליציוני וינסו להגיע לליברמן. אותם גורמים טענו בראיון למעריב כי שמעו היטב את ההצהרה של נתניהו, ש"השתמש בטראמפ", כלשונם, כסיבה לכינון הממשלה, והחליטו כי זו יכולה להיות הדרך להפעיל על ליברמן לחץ להיכנס לממשלה מתוך "אחריות לאומית".