מרכז המעקב הסורי דיווח כי לפחות 10 נהרגו בתקיפת חיל האוויר בתגובה לירי לחרמון - שלושה חיילים סורים ושבעה זרים. "ישראל תקפה ריכוז כוחות של חיזבאללה ואיראן". רסיס מהרקטה שנורתה לעבר החרמון פגעה בכבל של רכבל גולשי הסקי

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם מדווח היום (ראשון) כי בתקיפות של חיל האוויר בסוריה נהרגו לפחות עשרה בני אדם, בהם ככל הנראה שבעה שאינם סורים בתקיפה בפרבר הדרומי־מערבי של דמשק. בנוסף, שלושה אנשי צבא בשורות המשטר הסורי נהרגו בתקיפה באזור קוניטרה. לדברי מרכז המעקב, התקיפות באזור הפרבר הדרומי־מערבי של דמשק כוונו ליעדים של חיזבאללה ושל איראן.

מהדיווח עולה כי כמה בני אדם נפצעו קשה בתקיפות, ומרכז המעקב העריך שמספר ההרוגים צפוי לעלות. הדיווח על מספר ההרוגים בקונייטרה תואם לזה של גורם צבאי סורי, שציין כי באחת התקיפות ממזרח לקונייטרה נהרגו שלושה חיילים סורים, ושבעה אחרים נפצעו.

בתוך כך, היום נודע כי רסיס מהרקטה ששוגרה אמש פגע בכבל של רכבל גולשי הסקי באתר החרמון, שאינו פעיל בקיץ. במקום מבצעים הערכת נזקים.

מוקדם יותר, הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא שנתן את ההוראה לבצע את התקיפה ואמר: "קיימתי אתמול התייעצויות ביטחוניות בעקבות הירי לגולן, בהן הנחתי את צה"ל על פעולה תקיפה". נתניהו שלח מסר לגורמים ששיגרו את הרקטות לעבר ישראל: "איננו מוכנים לסבול ירי לשטחנו ואנו מגיבים בעוצמה רבה כנגד כל תוקפנות נגדנו". לדבריו, "זו מדיניות עקבית שתמשיך למען ביטחון ישראל".

כלי תקשורת בסוריה דיווחו הלילה כי חיל האוויר הישראלי תקף לפנות בוקר מטרות בסוריה, ככל הנראה בתגובה לירי 2 הרקטות לעבר החרמון. על פי הדיווחים, מערכות נ"מ סוריות הופעלו בניסיון ליירט את הירי הישראלי. גורם צבאי בסוריה מסר כי "שלושה חיילים נהרגו ושבעה נפצעו בתקיפה ישראלית מזרחית למחוז קוניטרה".

מרכז המעקב הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה סורי היושב בבריטניה, מסר כי "ישראל תקפה ריכוז כוחות השייך לחיזבאללה ולאיראן בפרברי דמשק". לפי הדיווח, מדובר ב"תגובה ברורה של ישראל לירי הרקטות" ששוגרו מוקדם יותר לעבר החרמון. בסוכנות הידיעות הערבית, סאנא, דיווח על הפעלת מערכות טילי הנ"מ הסוריות דרומית לדמשק הבירה בעקבות זיהוי של "מטרות אויב", על פי הדיווח שציטט גורם צבאי סורי, טילי הנ"מ הצליחו הפיל את המטרות.

בצה"ל אישרו הבוקר את התקיפה ומסרו כי, מטוסי קרב ומסוקי קרב של צה"ל תקפו מספר יעדים צבאיים השייכים לצבא סוריה ובהן שתי סוללות ארטילריה, מספר עמדות תצפית ומודיעין בחזית רמת הגולן וכן סוללת הגנה אווירית מסוג SA-2. עוד עודכן כי, במהלך התקיפה הופעלה מערכת הגנה אווירית של צה"ל בעקבות ירי נגד מטוסים סורי. לא זוהו נפילות בשטח ישראל.

מדובר צה"ל נמסר כי, "צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה נגד ישראל משטח סוריה ויפעל באופן תקיף כנגד כל פעולה משטחה. צה"ל ימשיך לפעול כנגד כל ניסיון לפגוע באזרחי ישראל ובשטחה ומחויב להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל". בנוסף עדכן צה"ל כי אחת הרקטות ששוגרו אמש אותרה בשטח ישראל.

 

התגובה הישראלית: אלו היעדים שהותקפו • צפו בתיעוד התקיפות