נשיא ארה"ב התקבל היום בארמון המלוכה וביום שלישי ייפגש עם ראש הממשלה היוצאת תרזה מיי. שניות לפני הנחיתה צייץ שסאדיק חאן, ראש העיר המוסלמי של לונדון שהתנגד לבואו, הוא "לוזר שמזכיר את ראש העיר הסתום של ניו יורק"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נחת לפני הצהריים (שני) בלונדון לביקור ממלכתי בן שלושה ימים בבריטניה. הנשיא התקבל בארמון באקינגהאם על ידי המלכה אליזבת בת ה-93. הנשיא סקר משמר כבוד בריטי יחד עם המלכה והתקבל בירי תותחים טקסי. בהמשך היום ייפגש טראמפ עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי.

ביקורו של טראמפ בבריטניה הוא טעון מאוד ומלווה בביקורת ציבורית רבה. הנשיא האמריקני יסעד עוד הערב בארמון הבאקינגהאם יחד עם עוד 150 דיפלומטים, בני מלוכה ומכובדים אחרים במה שכנראה יהיה שיאו של הביקור הזה בן שלוש היממות. בארוחה צפוי טראמפ לשאת דברים, לצדה של המלכה אליזבת' השנייה (שאמש ציינה 66 שנים להכתרתה), שבעבר אמר כי היא "אישה יוצאת דופן".

ברקע הביקור יש ביקורת החריפה שמתח הנשיא הלא צפוי על ראש הממשלה היוצאת תרזה מיי וההתערבות החריגה שלו בימים האחרונים בענייניה הפוליטיים הפנימיים של הממלכה. מיד עם הגיעו עורר טראמפ שערורייה חדשה, כשפרסם ציוץ משתלח נגד ראש העיר לונדון סאדיק חאן, משום שזה מתח ביקורת על החלטתה של ממשלת בריטניה לכבד את טראמפ בביקור ממלכתי.

"סאדיק חאן, שלפי כל העדויות עושה עבודה נוראית כראש עיריית לונדון, היה 'מרושע' באופן טיפשי ביחס לביקור של נשיא ארצות הברית, שהוא, בפער גדול, בעל הברית החשוב ביותר של הממלכה", כתב טראמפ בטוויטר על ראש עיר הבירה בה הוא מבקר. "הוא מפסידן גמור שצריך להתמקד בפשיעה בלונדון, לא בי".

בתגובה אמר דוברו של קאן: "הדברים חמורים בהרבה מהעלבות ילדותיות, וצריכים להיות מתחת לרמה של נשיא ארצות הברית. סאדיק מייצג את הערכים הפרוגרסיביים של לונדון, ואת האזהרה שנושאת העיר שלנו כי דונלד טראמפ הוא הדוגמה הבולטת ביותר לצמיחת איום הימין הקיצוני ברחבי העולם". הדברים באים בתגובה לדברים שכתב חאן כי בריטניה "לא צריכה לפרוס שטיח אדום" בפני טראמפ, שגם ביקורו אשתקד עורר הפגנות דומות.

לפני הביקור, הנשיא מתח ביקורת על בעלת הברית הקרובה של ארצות הברית, שהממסד הפוליטי שלה נמצא בכאוס בגלל עזיבת בריטניה מהאיחוד האירופי, ובגלל התפטרותה של ראש הממשלה תרזה מיי מתפקידה בעקבות המשבר. הנשיא, שביקר בקביעות את הדרך שבה הובילה מיי את הברקזיט, אמר בתחילת השבוע שעל בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי בתאריך שנקבע, ב-31 באוקטובר, עם או בלי הסכם.