מחקירה ראשונית של השריפות, חקירה שבוצעה ע"י חוקרי כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים, עולות מסקנות מדאיגות. מהחקירה עולה כי השריפות החלו ככה"נ ע"י מטיילים שהשליכו ככה"נ אמצעי ותוצרי עישון אל החורש ובכך גרמו להתלקחותו

אמש במהלך היום פרצו מספר שריפות גדולות בעיר ירושלים ובמושב אבן ספיר דרומית מערבית לירושלים.

לוחמי האש שהוזנקו לשריפות בכוחות גדולים, השתלטו על שריפות הענק, מנעו את התפשטות האש לישובים, יערות, נתיבי תחבורה, מתקני תשתית, וכן מנעו פגיעה באוכלוסיה.

מחקירה ראשונית של השריפות, חקירה שבוצעה ע"י חוקרי כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים, עולות מסקנות מדאיגות. בוואדי ליפתא, פרצו 2 שריפות, אחת שהתחילה בסמוך לשעה 11 בבוקר והשניה לקראת השעה 16:30. מהחקירה עולה כי השריפות החלו ככה"נ ע"י מטיילים שהשליכו ככה"נ אמצעי ותוצרי עישון אל החורש ובכך גרמו להתלקחותו.

מחקירת השריפה הגדולה שאיימה על בתי המושב אבן ספיר ונעצרה ע"י לוחמי האש ממש בקו חצרות הבתים, עולה: גם במקרה הזה, השריפה החלה ככה"נ, ע"י מטיילים שהדליקו מדורה באזור המעיין, וכתוצאה מחוסר השגחה ושיקול דעת מתאים לתנאי מזג האוויר, לתנאי השטח ולסיכון בהדלקת אש באזור מיוער. התפשטה האש במהירות בחסות הרוחות העזות, וגרמה לשריפת הענק, שרק הודות לפעילות המהירה והמקצועית של לוחמי האש נגמרה ללא נפגעים ונזק לבתי המושב.

בסיום פעולות החקירה של חוקרי כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים, יועברו המסקנות לידי האגף המשפטי של כבאות והצלה לישראל- מחוז ירושלים ולידי משטרת ישראל.

בכבאות והצלה לישראל שבים ומזכירים לציבור: "אין להדליק אש בשטחים פתוחים אשר לא הותאמו ואושרו מראש להבערת אש. ובכל מקרה, בימים בהם מזג האוויר קיצוני או בעל פוטנציאל לליבוי אש והתפשטות מהירה של שריפות, יש להימנע מכל הדלקת אש בשטח פתוח".