יו"ר הבית היהודי מתנער מהמתקפה של מקורביו על סמוטריץ: "נכנס לממשלה ביחד כפי שהתנהלנו לכל אורך הדרך" • סמוטריץ בתגובה: "אף אחד לא יצליח לפלג בינינו, מי שמנסה לעשות את זה חייב למצוא את עצמו בחוץ עוד היום"

לאחר התדרוכים החריפים של "גורמים בבית היהודי" נגד ח"כ בצלאל סמוטריץ, בהם אף כונה "ילד", מתנער הבוקר יו"ר המפלגה, רפי פרץ, מהדברים וכותב בטוויטר כי, "‏בחודשים האחרונים בצלאל ואני הולכים כתף אל כתף על אף נסיונות לפצל את אחדות המחנה. אני מתנער מכל ההודעות שיצאו אמש, אנחנו נמשיך להיות שותפים ונכנס לממשלה ביחד כפי שהתנהלנו לכל אורך הדרך".

סמוטריץ כתב בתגובה: "‏תודה הרב רפי. אף אחד, אבל אף אחד, לא יצליח לפלג בינינו ולקדוח חור בספינה הציונית דתית. האחדות חשובה יותר מכל דבר אחר. מי שמנסה לעשות את זה חייב למצוא את עצמו בחוץ עוד היום, אחרת זה לא ייפסק. זאת האחריות שלנו ואנחנו חייבים את זה לציבור ולעם ישראל".

ב'חדשות 13' דווח כי, יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', פנה היום (חמישי) ליו"ר איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ, ואיים פרק את השותפות ביניהם אם לא יפטר את ראש המטה שלו, שלטענתו אחראי לתדרוך נגדו אמש. פרץ אמר לסמוטריץ כי התדרוך לא נעשה על דעתו, אולם הוא לא מתכוון לפטר את ראש המטה.

אתמול אמרו גורמים בבית היהודי כי, "יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ מקבל את תיק החינוך כמו שדרש לאורך כל תקופת המו"מ. הבחירה הראשונה היא של ראש הממשלה והוא במפורש הציע לפרץ את תיק החינוך מהסיבה שהוא רואה בפרץ את מנהיג הציונות הדתית. ראש הממשלה נותן אמון מלא ביו"ר הבית היהודי להחזיק בתיק החינוך והחברות בקבינט, כמחליפו של נפתלי בנט בהנהגת הציונות הדתית".

עוד הוסיפו ה"גורמים" ותקפו בחריפות את יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ, "ראוי שלקראת המו"מ הקואליציוני שיערך מיד לאחר הבחירות הקרובות נפיק לקחים. לא ברור למה סמוטריץ איתו הלכנו כתף אל כתף לאורך כל המו"מ בוחר לתקוף את ראש הממשלה במקום להסיק מסקנות. הציונות הדתית ממשיכה להחזיק בתיק החינוך והחברות בקבינט, זו הייתה המשימה".

יו"ר האיחוד הלאומי, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שרצה את תיק המשפטים לעצמו, אמר למקורביו אמש כי בעקבות החלטת ראש הממשלה למנות לתפקיד את ח"כ אמיר אוחנה, כעת תיק החינוך אמור להימסר לו. לדבריו, לפי ההסכם בינו לבין יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ, הוא זה שאמור לקבל את התיק הבכיר שיוצע לסיעה.

סמוטריץ' אמר למקורביו: "לא ויתרתי לרפי פרץ על תיק החינוך ולפי ההסכם ביננו אני זה שבוחר ראשון. אם אני לא אקבל את המשפטים, החינוך אמור להגיע אליי". פרץ כבר קיבל בימים האחרונים הצעה מראש הממשלה להתמנות לשר החינוך, אך סירב לקבל את התפקיד במקרה וסמוטריץ לא ימונה גם כן לשר, לא ברור עם דעתו השתנתה או שמקורביו אכן לא מדברים בשמו, כפי שהוא טוען הבוקר.

לאחר הודעת לשכת רה"מ הערב על מינוי שר המשפטים הזמני, בירך ח"כ סמוטריץ' את ח"כ אוחנה אך גם מתח ביקורת על התנהלותו של נתניהו. "אמיר אוחנה הוא חבר ואיש ראוי ואני כמובן מאחל לו הצלחה גדולה. אבל לא הוא הסיפור", צייץ סמוטריץ'. "הסיפור הוא נתניהו שלא היה מתייחס לאף אחד מהשותפים האחרים שלו כמו שהוא מרשה לעצמו להתייחס לציונות הדתית. הגיע הזמן שנפיק לקחים".

דוברו של ראש הממשלה, יונתן אוריך, אמר כי "הלכה מדינת ההלכה". גורם באיחוד מפלגות הימין מסר בתגובה לדברים אלה כי, "נתניהו מוזמן להציג את ההסכמים שחתם עם המפלגות הדתיות והחרדיות. הנסיון של נתניהו לרכוב על הגב של סמוטריץ' תוך הוצאת דבריו מהקשרם באופן נבזי על ידי התקשורת הוא צעד מכוער. נפיק לקחים".

מקורבי פרץ צוטטו ב'ידיעות אחרונות' בתגובה ל"גורם באיחוד מפלגות הימין" ואמרו כי, "מאז תחילת השבוע הילד מתנהג בצורה מביכה עם התגובות וההתבטאויות שלו". גורם בבית היהודי התבטא אמש ואמר כי, "רפי פרץ מקבל את תיק החינוך כמו שדרש לאורך כל המו״מ, לא ברור לנו למה סמוטריץ׳ תוקף את נתניהו במקום להסיק מסקנות".

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט אמש למנות את ח"כ אמיר אוחנה לשר המשפטים במקום איילת שקד. אוחנה יהפוך לחבר בקבינט המדיני ביטחוני מתוקף תפקידו כשר משפטים. "אחרי אלפי שעות בימ"ש כעורך דין, זו זכות גדולה לשרת את מדינת ישראל בתפקיד שר המשפטים. תודה לרה"מ על האמון העצום, ותודה למברכים. ריגשתם מאוד", אמר אוחנה אמש.