ראיון שהעניק שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן עוררו סערה בעולם הערבי לאחר שאמר כי לישראל יש זכות לספח לפחות חלק מהגדה המערבית. בכיר הרשות הפלסטינית, קרא למנהיגי העולם הערבי להחרים את הפסגה הכלכלית בבחריין

שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, אמר כי לישראל יש זכות לספח לפחות חלק מהגדה המערבית. בראיון לניו יורק טיימס, שפורסם במהלך סוף השבוע, אמר פרידמן: "בנסיבות מסוימות, אני חושב שלישראל יש זכות להחזיק בחלק מהגדה המערבית, אך לא בכולה".

השגריר האמריקני סירב לומר כיצד תגיב ארצות הברית למהלך סיפוח חד-צדדי מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי וושינגטון טרם גיבשה עמדה: "עד שנבין כמה (שטח), באילו תנאים, מדוע זה הגיוני, במה זה טוב לישראל ולאזור, והאם המהלך לא יוצר יותר בעיות מכפי שהוא פותר. נצטרך להבין את כל הדברים הללו, בלי לשפוט מראש".

דבריו של פרידמן עוררו סערה וזעם בעולם הערבי. בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, קרא למנהיגי העולם הערבי להחרים את הפסגה הכלכלית בבחריין על רקע דברי השגריר, שחושפים לטענתו את החזון האמריקני לגבי סיפוח השטחים המהווה "פשע מלחמה תחת החוק הבינלאומי". לדבריו, כל מדיניות מסוג זה משולה ל"שותפות ארצות הברית לפשע תכניות ההתיישבות הישראליות".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, מסרה כי "כל עוד פרידמן הוא שגריר ארצות הברית לישראל ולא למדינת ההתנחלויות, עליו לדעת שסיפוח הוא אסון למדינת ישראל. השגריר לא נמצא כאן על מנת לסייע לזרוע ההתנחלויות הקיצונית והמשיחית, שפועלת כדי לסכל כל אפשרות לחיים של שלום וביטחון וללא כיבוש". לדבריה, "שלום הוא האינטרס של ישראלים ופלסטינים שחיים כאן, גם אם הממשל האמריקאי החליט לשרת את הימין הקיצוני בלבד".

מנגד, השר אלי כהן התייחס הערב לדבריו של השגריר ואמר: "השגריר דיויד פרידמן, ממש לא צריך להתנצל, כי הוא לא טעה – אפילו ברשות הפלסטינית מכירים בכך, גם אם הם לא מציינים זאת מפורשות. עתה, אחרי 52 שנה בשלה העת להחיל את הריבונות, בשלב הזה, בגושי ההתיישבות. בדומה לירושלים, במוקדם ובמאוחר גם מדינות נוספות יכירו בכך".

גם השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן הגיב לדברי השגריר פרידמן בטוויטר: "תפיסת העולם של ממשל טראמפ, שאותה ביטא השגריר פרידמן, היא היחידה שאולי תביא לשינוי ותגרום לפלשתינים להבין, שחרם על ישראל ועל ארה״ב ותמיכה בטרור ובהסתה לא יביאו אותם לשום הישג והם אלה שבעיקר יפסידו מסרבנות השלום".

"שנים מכרו לפלשתינים שהזמן פועל רק לטובתם ולכן (ומעוד סיבות) הם סירבו לכל הצעת פשרה. בעידן אבו מאזן כבר לא יהיה מו״מ מדיני. רק אם המנהיגות הבאה של הפלשתינים תפנים יחד עם הציבור ברשות, שישראל והעולם לא יחכו להם, אולי תצמח שם מנהיגות שמוכנה גם לויתורים פלשתינים. החלת החוק הישראלי על היישובים ביו״ש הוא צעד בכיוון הנכון שיעביר את המסר הזה ויקדם שלום".