משרד החוץ בטהראן מתח ביקורת על יתר המדינות החתומות על ההסכם: "לא ראינו צעדים פרקטיים להבטיח את האינטרסים שלנו". באיראן מסרבים לדון בתכנית הטילים, שאותה דורש טראמפ להגביל בכל הסכם עתידי. היום: שר החוץ הגרמני ייפגש עם רוחני

איראן העבירה היום (שני) ביקורת על האיחוד האירופי שלטענתה לא מצליח לפתור את המשבר שנוצר לאחר פרישת ארה"ב בראשות הנשיא טראמפ מהסכם הגרעין, כך דיווחה הטלוויזיה במדינה. "עד כה לא ראינו צעדים מעשיים וממשיים מהאירופאים כדי להבטיח את האינטרסים של איראן", אמר דובר משרד החוץ, עבאס מוסוי. עוד הוא הוסיף כי "טהרן לא תדון בשום נושא מעבר לעסקת הגרעין".

מוסאבי אמר את הדברים טרם פגישתו של שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, שנחת היום באיראן לפגישות עם נשיא איראן חסן רוחאני ועם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף. מאס מבקר באייתוללות כחלק מהמאמץ האירופי לשמור על ההסכם, ולצנן את המתיחות המתגברת בין טהראן לוושינגטון. מאס החל את ביקורו, שתואם מראש עם מקבילו האמריקני מייק פומפאו, במזרח התיכון ביום שישי האחרון כשנחת בירדן.

 

עוד בנושא
שר החוץ האיראני זריף הגיב בחריפות לדברי נשיא צרפת לטראמפ כי בכוונתו לוודא שטהרן לעולם לא תשיג נשק גרעיני. "האירופים לא נמצאים בעמדה שמאפשרת להם למתוח ביקורת", אמר זריף. זאת בצל החלטת ארה"ב להטיל סנקציות נוספות

 

מאס אמר הבוקר כי "אינסטקס", מערכת התשלומים שמקימה אירופה כדי לעקוף את הסנקציות האמריקניות על איראן וכך לאפשר את המשך הסחר איתה ואת הצלת הסכם הגרעין, צפויה להיכנס לפעילות בקרוב. "זה מנגנון מסוג חדש, ולכן לא פשוט להפוך אותו למבצעי", טען מאס בשיחה עם כתבים, "אבל כל הדרישות הפורמליות כבר התמלאו, ואני מניח שנהיה מוכנים להתחיל להפעיל אותו בעתיד הנראה לעין".

גם ראש ממשלת יפן שינזו אבה צפוי לבקר באיראן, ביום שישי האחרון שוחח בטלפון ראש הממשלה בנימין נתניהו עם אבה שעדכן את נתניהו לקראת נסיעתו לאיראן. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי, נתניהו הבהיר למקבילו היפני שיש להמשיך ללחוץ על איראן כדי לבלום את תוקפנותה באזור.