שר החוץ של איראן אמר במסיבת עיתונאים לצידו של שר החוץ הגרמני, כי טהראן לעולם לא תתחיל במלחמה, אך תשמיד כל גורם שיפלוש לשטחה. עוד איים: "ארצות הברית פתחה במלחמה כלכלית נגד טהרן, היא לא יכולה לצפות להישאר בטוחה"

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'אווד זריף, אמר היום (שני) במסיבת עיתונאים משותפת עם הייקו מאס, שר החוץ הגרמני, המבקר בטהרן, כי "נתניהו מאיים על איראן בהשמדה, לא ייתכן שמישהו יאיים על עמנו ללא תגובה". לדבריו, "ישראל היא זו שמחזיקה בנשק גרעיני, והיא זו שמאיימת עלינו".

"מי שיתחיל מלחמה נגדנו לא יהיה זה שיסיים אותה", איים הבכיר האיראני והוסיף כי, ארצות הברית שמפעילה מלחמה כלכלית נגד טהרן "לא יכולה לצפות להישאר בטוחה". עוד תקף ואמר כי, "טראמפ עצמו הכריז שארצות הברית פתחה במלחמה כלכלית נגד איראן. הפתרון היחיד לצמצום המתחים באזור הוא הפסקת המלחמה הכלכלית".

בפתח הפגישה עם מאס תקף זריף את "עסקת המאה" וכינה את תוכנית השלום של ארצות הברית לאזור "פשע אמריקני נגד המזרח התיכון".
"הכיבוש מוכר על ידי ארצות הברית ואנטי הומניות מורגשת כלפי הפלסטינים". עוד אמר שר החוץ האיראני כי, "ארה"ב פועלת במסגרת 'עסקת המאה' לכתוש את זכויות העם הפלסטיני, מה שמאיים על יציבות האזור".

זריף הוסיף כי, "ישראל וארצות הברית הן הסיבות השורשיות לבעיות במזרח התיכון בניגוד לכל התקנות הבין לאומיות". במהלך הפגישה בין השניים, ולאחר שזריף התבטא נגד ישראל ודיבר על יחסיה של גרמניה עם הממשל הישראלי, מאס שידוע כמיודד עם ישראל, אמר לו כי הקשרים בין שתי המדינות הם לא נושא לדיון.

במהלך מסיבת העיתונאים הבהיר מאס, בתגובה לשאלה על היחסים בין ישראל לגרמניה, כי "החברות האמיצה בין שתי המדינות היא עובדה ידועה ומוגמרת. גרמניה לא מפקפקת בזכותה של ישראל להתקיים", אמר שר החוץ הגרמני. "זו תוצאה ישירה של היסטוריה של שתי המדינות", הוסיף. "הנוכחות שלי בטהראן לא משנה את העמדה שלנו במאומה".

 

איראן: מדינות אירופה נכשלו בניסיון להציל את הסכם הגרעין

 

מאס, נחת היום באיראן לפגישות עם נשיא איראן חסן רוחאני ועם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף. מאס מבקר באייתוללות כחלק מהמאמץ האירופי לשמור על ההסכם, ולצנן את המתיחות המתגברת בין טהראן לוושינגטון. מאס החל את ביקורו, שתואם מראש עם מקבילו האמריקני מייק פומפאו, במזרח התיכון ביום שישי האחרון כשנחת בירדן.

הבוקר אמר הנציג האירופי כי "אינסטקס", מערכת התשלומים שמקימה אירופה כדי לעקוף את הסנקציות האמריקניות על איראן וכך לאפשר את המשך הסחר איתה ואת הצלת הסכם הגרעין, צפויה להיכנס לפעילות בקרוב. "זה מנגנון מסוג חדש, ולכן לא פשוט להפוך אותו למבצעי", טען מאס בשיחה עם כתבים, "אבל כל הדרישות הפורמליות כבר התמלאו, ואני מניח שנהיה מוכנים להתחיל להפעיל אותו בעתיד הנראה לעין".