ארה"ב שוקלת להטיל סנקציות נוספות על איראן בעיקר נגד גופים פיננסיים. על פי הדיווח, הסנקציות עתידות להקשות עוד יותר את המסחר הקיים בין אירופה לאיראנים. היום ביקר שר החוץ הגרמני באיראן במטרה לדון באפשרות לשמר את הסכם הגרעין

ממשל טראמפ שוקל להחריף את הסנקציות על הגוף הפיננסי האיראני, שהוקם כמתווך לסחר ההומניטרי עם אירופה, מהלך שעלול לנתק את קו החיים הכלכלי וההומניטרי שצרפת, גרמניה ובריטניה ביקשו ליצור עבור טהראן.

הפקיד אמר כי ה- STFI הוא למעשה שלוחה של הבנק המרכזי של איראן, שכבר שרוי תחת סנקציות אמריקניות, ועל פי הממשל, לא יישמה מינימום הגנה גלובלית נגד הלבנת הון ומימון טרור.

מדינות אירופאיות הקימו את Instex כדי לסייע בהגנה על הסחר המוגבל עם איראן מסנקציות אמריקאיות שהוטלו לאחר שהנשיא דונלד טראמפ נסוג מעסקת הגרעין של איראן רב-לאומית לפני שנה. הסנקציות החדשות, אם ייכנסו לתוקפן, יגרמו, ככל הנראה, למכשולים אירופיים לקיים סחר עם איראן, על ידי הימנעות משימוש בדולר ארה"ב או במערכת הפיננסית האמריקאית.

מהלך זה – שעדיין בשלבי התכנון המוקדמים – יחריף את המחלוקות עם מדינות אירופאיות שיצאו חוצץ נגד קמפיין "הלחץ המירבי" של ממשל טראמפ נגד איראן. זה יהיה המאמץ האחרון שנועד לכפות את הרפובליקה האסלאמית בחזרה לשולחן המו"מ כדי לדון בהסכם קשוח יותר מהבסכם כיום שנחתם ב-2015 והגביל את תוכנית הגרעין האיראנית בתמורה להורדת הסנקציות.

הדיווח על החרפת הסנקציות מגיע בזמן ביקורו של שר החוץ הגרמני הייקו מאס. שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, אמר היום כי השניים "מנהלים שיחות כנות" על האופן שבו איראן עדיין יכולה לקבל את ההטבות הכלכליות שציפתה בהסכם הגרעין.