יו"ר כחול לבן במתקפה על ראש הממשלה ועל שר המשפטים הטרי: "לא סביר שמי שאחראי על מערכות המשפט תוקף את מערכות המשפט. נשמע לי לא סביר שרה"מ שאחראי על כל הממסד עצמו מציג את עצמו כקורבן של הממסד בהתהוותו"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר המשפטים הטרי אמיר אוחנה, "נשמע לי לא סביר שמי שאחראי על מערכות המשפט תוקף את מערכות המשפט. נשמע לי לא סביר שמי שאחראי על מערכות אכיפת החוק תוקף את מערכות אכיפת החוק. נשמע לי לא סביר שהקבינט בישראל תוקף את מערכות הביטחון. נשמע לי לא סביר שרה"מ שאחראי על כל הממסד עצמו מציג את עצמו כקורבן של הממסד בהתהוותו. כל זה נשמע לי לא סביר לחלוטין ואת זה צריך להפסיק".

אוחנה אמר אתמול בנאומו הראשון כי, "מי שרוצה מערכת משפט נקיה משיקולים זרים, מי שרוצה מערכת משפט חזקה וצודקת, מי שרוצה בטובתה של מערכת המשפט – חייב להיות מוכן לבקר אותה. ולבקר פירושו גם לתקן, לשנות. אין שינוי היכן שיש מחסום בפני כל ביקורת, והתיקון לא יבוא אם נכנע לזעקות השבר השחוקות על "קץ הדמוקרטיה", ו"מיטוט שלטון החוק", על כל תזוזה מהמצב הקיים".

בנאום בכנס לשכת עורכי הדין הוסיף כי, "האם ניתן לטעון ברצינות כי אין מקום לשינויים במערכת? האם לא היינו רוצים לראות במערכת המשפט יותר פלוראליזם, לשמוע מגוון רחב יותר של דעות? האם בעולם משפטי המתאפיין ב"ירידת הפורמליזם ועליית הערכים" כפי שתיאר המלומד פרופ' מאוטנר, אין חשיבות קריטית לריבוי דעות?"

"האם ניתן לטעון ברצינות כי האופן שבו מתמנים שופטים מאפשר את הפלוראליזם הנדרש? האם המערכת המשפטית שקופה דיה? האם הציבור יודע על האופן בו מתנהלת מערכת המשפט, בו מתקבלות ההחלטות? האם ניתן להתעלם מתחושת הציבור שהולך וגדל הפער שבין המושגים "משפט" ו-"צדק"? מי שתחושת הצדק עוד מפעמת בו, מי שחיפוש האמת היא עדיין נר לרגליו, חייב לשאול את עצמו את השאלות הללו", כך אוחנה.

אוחנ ה תקף בחריפות את מערכת המשפט, עליה הוא ממונה החל משבוע שעבר, "היה ניתן לצפות שדווקא בשל כך תגזור על עצמה המערכת המשפטית על שלוחותיה, שופטים ומשפטנים בשירות המדינה, איפוק מיוחד בתפקידה, ותכבד את לשון החוק כמו גם את הרשויות האחרות. לצערי לא תמיד אני רואה איפוק זה בפועל".

"כולנו מסכימים על הצורך במערכת האיזונים והבלמים שהגה מונטסקייה, אך במעש – אני רואה רק רשות אחת שאין עליה לא איזונים ולא בלמים, זולת אלה שהיא מואילה לגזור על עצמה. יהיו מאבקים, תהיינה מחלוקות. ננהל אותם באורך רוח, בשיקול דעת ובדרך ארץ, אך את הדרוש תיקון – נתקן. ואת הדרוש ריפוי – נרפא", דבר ח"כ אוחנה.