טראמפ ועבדאללה. צילום: ארמון המלוכה הירדני

"כישלון של הפלסטינים": ירדן, מצרים ומרוקו ישתתפו בוועידה בבחריין

הבית הלבן הודיע כי המדינות אישרו כי ייקחו חלק בוועידה שמקדם הנשיא טראמפ בנוגע להשקעות ברשות הפלסטינית. בכיר אמריקני: "כישלון ללחץ שהפעילו הפלסטינים". מלך ירדן: "נגיע כדי לא למצוא עצמנו מחוץ לחדר בכל הנוגע לנושא"

הבית הלבן הודיע היום (שלישי) כי מצרים, מרוקו וירדן אישרו כי ישתתפו בוועידת בחריין בעוד כשבועיים, שבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. "השתתפות שלוש המדינות בוועידה היא כישלון של הפלסטינים, שהפעילו לחץ נגדי בנסיון לשכנע עוד מדינות ערביות להחרים את הפסגה", צוטט ב'חדשות 13' בכיר בבית הלבן.

השתתפותן של שלוש המדינות בוועידה, שמארגנת ארצות הברית כחלק מיוזמת השלום של הנשיא דונלד טראמפ, חשובה במיוחד לאור העובדה שלקחו בעבר חלק מרכזי במאמצי השלום במזרח התיכון. עם זאת, ההנהגה הפלסטינית הכריזה כי תחרים את הכנס, שנועד לעודד השקעה בשטחה.

ישראל עדיין לא קיבלה הזמנה רשמית להגיע לאירוע, שאמור להתקיים בעוד כשבועיים, בתאריכים ה-25 וה-26 ליוני. על פי הדיווח, יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר לנתניהו כי ארה"ב ממתינה לקבל אישורים ממדינות רבות שהוזמנו לפסגה, בעיקר מוסלמיות, ורק לאחר שתקבל אותם תועבר לישראל הזמנה רשמית.

מוקדם יותר היום אמר עבדאללה מלך ירדן כי, "על ממלכת ירדן לקחת חלק בוועידות ויוזמות בינלאומיות הנוגעות לסוגיה הפלסטינית ובהן זו הצפויה להיערך בבחריין בסוף החודש". בפגישה שערך עם אישי ציבור ירדנים – בהם שרים לשעבר, עיתונאים, וראשי איגודים מקצועיים, אמר המלך הירדני כי הלחץ על מדינתם בעניין עמדתה בסוגיית עסקת המאה ירד, שכן לא צפויה התקדמות משמעותית בחודשים הקרובים.

אתר החדשות הערבי "דאר אלחיאת" דיווח כבר אתמול מפי גורם מצרי כי מצרים תשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין בסוף החודש, הגורם סייג את דבריו ואמר כי אין משמעות הדבר שמדינתו מסכימה ל"עסקת המאה" האמריקנית. עוד הוסיף הגורם כי למרות שבכוונת מצרים להיענות להזמנה של ארה"ב, הוא מעריך כי הוועידה תיכשל, זאת מהסיבה שהפלסטינים מחרימים אותה.

איחוד האמירויות הערביות הייתה הראשונה שהודיעה על כך שתשלח משלחת לוועידה הבינלאומית, שבה יציג ממשל טראמפ את החלק הכלכלי של תכנית השלום במזרח התיכון. לאחר מכן, גם סעודיה הצטרפה אליה, והודיע שבוועידה ייקח חלק שר הכלכלה והתכנון המקומי, מוחמד בן מזיד אל טווז'ירי.

כזכור, הבית הלבן הודיע לפני כחודש כי החלק הכלכלי של "תוכנית המאה" יושק בסוף חודש יוני. על פי הודעה משותפת של ארצות הברית ובחריין, החלק הכלכלי נועד לעודד השקעות ביהודה ושומרון ובעזה. במסגרת השקת חלק זה של התוכנית, יתקיים אירוע לגיוס ההשקעות שייערך ב-25 וב-26 ביוני, במנמה שבבחריין בהשתפות שרי כלכלה ואנשי עסקים.

זמן קצר לאחר הודעת הבית הלבן הצהירו הפלסטינים כי בכוונתם להחרים את הוועידה. שר הפיתוח החברתי הפלסטיני, אחמד מג'דלאני, אמר כי, "כל פלסטיני שישתתף יחשב כמשתף פעולה עם האמריקנים וישראל". שר ההסברה הפלסטיני וחבר הוועד המרכזי של הפתח, נביל אבו רודינה, התייחס לתוכנית בחוסר אמון ואמר כי היא חסרת תוחלת. "כל עסקה כלכלית ללא נתיב פוליטי, דינה להיכשל".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *