שרי הממשלה התכנסו לישיבה חגיגית ברמת הגולן, לרגל ההכרזה על היישוב לכבודו של נשיא ארה"ב • נתניהו: "הנשיא טראמפ קרע את המסכה מעל מסך הצביעות" • השגריר פרידמן: "הנשיא הרוויח את זה ביושר, אך זה גם מוערך מאוד"

בישיבת ממשלה חגיגית שהתקיימה היום (ראשון) ברמת הגולן אישרה הממשלה הקמת יישוב חדש ברמת הגולן "רמת טראמפ" על שמו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. בישיבה השתתף גם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן. זמן קצר לאחר מקיים התקיים טקס חשיפת שלט היישוב החדש "רמת טראמפ" בהשתתפות ראש הממשלה ושרי הממשלה.

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי, "אנחנו ביום היסטורי. אנחנו הולכים לעשות שני דברים – להקים יישוב חדש ברמת הגולן, דבר שלא נעשה כבר שנים רבות. זהו אקט של התיישבות ושל ציונות ראשון במעלה. הדבר השני הוא לכבד את ידידנו, ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל – את הנשיא דונלד טראמפ, שהכיר לאחרונה בריבונות של ישראל ברמת הגולן. הוא המנהיג הבינלאומי הראשון שעשה זאת, הוא קרע את המסכה מעל כל מסך הצביעות הזה, שלא מכיר במובן מאליו".

עוד הוסיף, "מנחם בגין אמר כשהעביר את חוק הגולן, שלפעמים גם את המובן מאליו צריך להגיד, והנשיא טראמפ עשה זאת גם במקרה הזה. הוא עשה זאת גם במקרה הזה, וגם בהעברת השגרירות לירושלים, ביציאה מהסכם הגרעין עם איראן, והוא עושה זאת גם כרגע בעמידה איתנה מול התוקפנות של איראן במפרץ עומאן ובמפרץ הפרסי ובאזור בכלל. אנחנו גאים על כך שיש לנו את ההזדמנות גם להקים את היישוב, וגם לתת כבוד לידיד גדול".

שגריר ארה"ב בישראל, דייויד פרידמן, אמר: "אני מודה לראש הממשלה שנתן לי את הכבוד להיות כאן. תודה שערכת את הישיבה כאן, ותודה על המחווה הנדיבה שישראל ואתה מעניקים לנשיא – הוא הרוויח את זה ביושר, אך זה גם מוערך מאוד. אנחנו מחכים להמשיך לעבוד איתך ועם ממשלת ישראל ולפתח את החוזק של השותפות ואת הקשר שאותו לא ניתן לשבור בין המדינות. אנחנו מאמינים שהקשר החיוני והקריטי הזה ימשיך לגדול עם השנים".

נתניהו ופרידמן בכניסה לישיבת הממשלה החגיגית. צילום: David Cohen/Flash90

בטקס הסרת הלוט של שלט היישוב שהתקיים לאחר מכן, נתניהו אמר: "זה רגע חגיגי שייזכר לדורות כציון דרך בתולדות רמת הגולן. אחרי שנים רבות שבהן לא הוקם יישוב, אנחנו עושים צעד חשוב לקראת עלייתו לקרקע של היישוב, שנושא בגאון את שמו של ידיד גדול של ישראל וידיד גדול שלי – דונלד טראמפ. הגולן היה ויהיה חלק בלתי נפרד מארצנו, הגולן הוא ישראלי וחשוב לחדד את הנקודה הזו שוב ושוב".

"התלבטנו אם זה יהיה 'מגדל טראמפ' או 'רמת טראמפ'", הוסיף נתניהו בהומור. "טראמפ קרע את השמיכה מעל מסך הצביעות. הוא עשה זאת גם בירושלים, גם בהסכם הגרעין עם איראן וגם בעמידה מול איראן במפרץ. אם לא היינו פה, מיליציות של איראן היו פה. נמשיך לפעול נגד התבססות איראן בגבול, ובסוריה בכלל".

נתניהו התייחס למתיחות במפרץ הפרסי בעקבות הפעולות האיראניות: "כל המדינות שוחרות השלום צריכות לתמוך במאמציהם של ארה"ב וטראמפ לבלום תקופנות מסוכנת זו ולהבטיח את חופש השיט בנתיבים הבינלאומיים". זאת בנוסף לכך ששיבח את הנשיא טראמפ בפתח ישיבת הממשלה על "עמידה איתנה מול התוקפנות של איראן במפרץ עומאן ובמפרץ הפרסי ובאזור בכלל".

שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן, אמר בטקס: "לפני יומיים טראמפ חגג את יום ההולדת שלו ואני לא יכול לחשוב על מתנה יותר נאותה ויפה להביא לו מאשר את רמת טראמפ. זה בהחלט יפהפיה האוויר כאן טהור, השמש מרהיבה, הנוף מדהים. מזל שטראמפ ואני כבר לא בעסקי הנדל"ן, כי אם כן, זה היה אזור טוב לפיתוח", התלוצץ השגריר.