משרד ההגנה הרוסי פרסם סרטון שבו רואים מטוס רוסי טס בצורה מסוכנת סמוך למפציץ אסטרטגי אמריקני. המטוס הרוסי, מסוג סוחוי 27, חלף ליד B52 אמריקני בעל יכולות גרעיניות - שנמצא במשימה באזור הים הבלטי, מתגרה בו וטס סמוך אליו

משרד ההגנה של רוסיה פרסם היום (שלישי) סרטון שבו רואים מטוס רוסי טס בצורה מסוכנת סמוך למפציץ אסטרטגי אמריקני. המטוס הרוסי, מסוג סוחוי 27, חלף ליד B52 אמריקני בעל יכולות גרעיניות – שנמצא במשימה באזור הים הבלטי. בתיעוד שפורסם בחשבון הטוויטר של המשרד נראה המטוס הרוסי מתקרב בצורה מסוכנת למפציץ האמריקני, מתגרה בו וטס סמוך אליו.

בסרטון נראה מטוס הקרב הרוסי עוקב אחר המפציץ האמריקאי בעל היכולת הגרעינית בשחקים. המטוס הרוסי מאגף אז את כלי הטיס האמריקאי הגדול יותר ועובר לצד השני בעודו טס מעליו. צבא רוסיה מסר מוקדם יותר כי מטוסיו נשלחו "ליירט" מספר מפציצים אמריקאים שהתקרבו למרחב האווירי הרוסי מהים השחור ומהים הבלטי. הוא הוסיף כי המטוסים לא חדרו לשטח הרוסי.

לפני כשבועיים דיווח הצי השישי של ארצות הברית כי רוסיה הסיטה ממסלולו מטוס ריגול אמריקני בשמי הים התיכון שלוש פעמים בתוך שלוש שעות בלבד . עוד נמסר כי מדובר היה בפעילות "בלתי אחראית" מצדה של רוסיה: "מצפים מהם להתנהל על פי הסטנדרטים הבינלאומיים כדי להבטיח את הבטיחות ולמנוע תקריות כאלה".

בתקרית היו מעורבים מטוס אמריקני מדגם פוסידון P-8A ומטוס רוסי מדגם סוחוי SU-35. לפי הצי, שלוש ההסטות התרחשו בטווח זמן של 175 דקות. ההסטה הראשונה והשלישית לא היו מסוכנות, אך במהלך ההסטה השנייה חלף המטוס הרוסי במהירות גבוהה ישירות מול המטוס האמריקני, ו"העמיד את הטייסים הצוות האווירי בסכנה משמעותית".

בהודעה נמסר כי הטייסים של מטוס ה-P-8, מטוס מודיעין שעוסק בעיקר במציאת מטרות ימיות, דיווחו שבעת המעבר השני – הם הרגישו מערבולות שנוצרו כתוצאה מהמעבר הקרוב. "המטוס האמריקני פעל באופן קבוע על פי המשפט הבינלאומי ולא נהג בשום צורה שעוררה את הפעילות הרוסית", נמסר.

"בזמן שהמטוס הרוסי פעל באזור טיסה בינלאומי, האינטראקציה שביצע עם כלי הטיס שלנו הייתה חסרת אחריות. אנו מצפים מהם לנהוג בהתאם לסטנדרט הטיסה הבינלאומי שהוסכם על מנת לשמור על בטיחות וכדי למנוע תקריות מסוג זה", נמסר עוד בהצהרה אז, "פעולות לא בטוחות מסוג זה מגדילות את הסיכון של חישוב לא נכון ועלולה להוביל להתנגשות אווירית".