קצין בכיר מסר כי בחיל נערכים ללחימה בכמה זירות במקביל, שמטרתה לנטרל את האיום הנשקף בעיקר מהזירה הצפונית. לראשונה: ה-F-35 השתתף בתרגיל וטס ביום ובלילה. התרגיל גם דימה את נטרול מערכות הנ"מ S300 ו-S400

חיל האוויר מקיים בימים אלה תרגיל נרחב בהשתתפות כלי טיס מטייסות הקרב, המסוקים והתובלה, מערך ההגנה האווירית ומערך הבקרה – כך הותר היום (שלישי) לפרסום. התרגיל, שמדמה מלחמה בזירות רבות ותמרון בין-זרועי, נועד לשפר את כשירות ומוכנות הכוחות בחיל להתמודדות עם תרחיש לחימה הכולל תקיפות רבות בפרקי זמן קצרים וסיוע לכוחות הקרקעיים.

התרגיל, שהחל ביום ראשון ויימשך עד מחר, מתקיים בהשתתפות כלל הכוחות בחיל, החל מהאגף הטכני ועד למטה המבצעי ושדרת הפיקוד. התמרון כלל תרגול של כלי טיס מטייסות הקרב, המסוקים והתובלה, מערך ההגנה האווירית ומערך הבקרה של חיל-האוויר, כשמטרתו לדמות לחימה רב-זירתית ותמרון בין-זרועי רחב ולשפר את הכשירות והמוכנות של הכוחות בחיל.

"כל חיל האוויר באוויר", מסר קצין בכיר בחיל האוויר, "אנחנו מתרגלים מלחמה בכמה זירות במקביל, כאשר המיקוד הוא הזירה הצפונית בה נמצא ארגון חזבאללה". עוד הוסיף, "אנחנו מתרגלים את הגברת הקטלניות מצד מדינות האויב, על פי מדיניות הרמטכ"ל. חיל האוויר מתחקר את עצמו לאורך כל התרגיל על מנת להשתפר תוך כדי. בסיום התרגיל יבוצע תחקיר מקיף".

בתרגיל משתתפים מטוסי קרב, מסוקי קרב, מסוקי סער, כלי טיס מאוישים מרחוק וכן מערך ההגנה האווירית. במקביל, מתקיים גם תרגיל יבשתי של אוגדה 98. לראשונה טס בתרגיל גם מטוס ה"אדיר", ה-F-35, שתרגל מלחמה ביום ובלילה ולפי הקצין הבכיר, שיפר בצורה משמעותית את יכולות חיל האוויר וקיצר את לוחות הזמנים.

הכוחות מתרגלים תרחישים מול טכנולוגיות ואמצעי לחימה שעדיין לא הגיעו לחיזבאללה או שטרם הופעלו בעצימות מלאה על ידי צבא סוריה. בין היתר מדובר על כמות גדולה של טילים מדויקים ומערכות ההגנה האווירית המתקדמות S-300 ו-S-400. בחיל מתרגלים גם פגיעה במרכזי תקשורת של חיל האוויר וכן פגיעה במסלולי המראה ונחיתה. במצבים אלה נבחנת היכולת להמשיך לתפקד ולהילחם.

הקצין הבכיר מחיל האוויר התייחס לסוללות טילי קרקע אוויר מסוג s-300 ואמר, כי "כמו כל נשק מתקדם שמגיע לזירה, אנחנו בונים בהתאמה תורות לחימה ומתרגלים את האיום באופן מלא, כולל במהלך התרגיל הזה", הסביר, "בחיל האוויר אומרים שצוותי האוויר תירגלו באופן קרוב מאוד למציאות אל מול היכולות של המערכות המתקדמות הללו".

דגש רב ניתן השבוע לתרגול חוסר ודאות במרחב של עמימות. "אנחנו טסים במרחב לא מוכר ומגיעים לזירה. אין לדעת מי האויב ומה קיים שם, אנחנו מתרגלים את ההתאמה של הלוחמים והארגון למה שגילינו באותו רגע, והיכולת לפעול למול מה שגילינו״, מדגיש הבכיר. "זו יכולת חשובה עם התקדמות האויב ויכולת שחשוב לנו להשתפר ולהתקדם איתה״.