יו"ר 'הימין החדש' מציע תוכנית מהפכנית לשילוב החרדים: הורדת גיל הפטור מ-24 ל-21, מה שיאפשר לרבבות צעירים חרדים ללמוד מקצוע ולעבוד. מצד שני, תגמול ראוי לחיילי צה״ל בשירות חובה, 3000 שקל לחודש לקרביים לאורך השירות

יו"ר 'הימין החדש', השר לשעבר נפתלי בנט, הציג היום את הפתרון שלו לנושא הגיוס ו"שילוב החרדים", "התכנית שלנו הפוכה ב-180 מעלות מחוק הגיוס המוצע", הגדיר בנט את הצעתו אותו הוא מכנה: "משיסוי לשילוב". לדבריו, "התכנית אינה ממש 'צודקת' בטווח הקצר, אך היא מצילה את עתיד ישראל בטווח הארוך".

"נושא גיוס חרדים לצה"ל הפך להיות מקור אינסופי למריבות בין קיצוניים משני הצדדים, והפתרונות המוצעים לאורך השנים, כולל חוק הגיוס המוצע כיום בגללו כביכול לא קמה הממשלה, לא נותנים מענה לבעיה האמיתית: מדינת ישראל, באמצעות החוקים הללו, גוזרת חיי עוני ותלות על מאות אלפי חרדים. זה רע לחרדים ורע לישראל", פותח בנט.

על פי הצעתו, יש להוריד את גיל הפטור משירות צבאי לחרדים מגיל 24 לגיל 21 על מנת שיוכלו לצאת ללמוד מקצוע בגיל הגיוני ולעבוד בעבודה איכותית לאורך חייהם. "כך ישתחררו רבבות צעירים חרדים, ירכשו מקצוע איכותי, יפרנסו את משפחותיהם בכבוד ויהוו גורם יצרני לכלכלת ישראל למשך כל חייהם".

מצד שני מציע יו"ר הימין החדש, תגמול ראוי לכלל חיילי צה״ל בשירות חובה: שכר חודשי של 3000 ₪ לכל חיילי הסדיר הקרביים של צה״ל (תומכי לחימה 2000₪, עורף 1500₪). "לאור זאת שרק כ50% מצעירים ישראל מתגייסים כיום לשירות חובה בצה"ל, הדבר ההוגן הוא להעניק להם תגמול מיוחד שייתן להם נקודת פתיחה טובה יותר לחיים", אומר בנט שמציע להפעיל את התוכנית למשך 8 שנים, עם בקרה ומדידת תוצאות בכל שנה.

בנט מציג את המצב הקיים ומגדיר את המתווה הנוכחי של משרד הביטחון כ"רע מאד לצעירים החרדים ולמדינת ישראל". לדבריו, "חרדי הולך לישיבה בגיל 18 ואם הוא נשאר שם עד גיל 24 הוא פטור משירות בצה״ל. עד גיל 24 אסור לו ללמוד מקצוע ולעבוד. זו עבירה. על פי החוק הקיים בשנת 2020 הגיל עוד יעלה ל26".

לטענת בנט, "רבבות חרדים נותרים בישיבות בגילאי 21-24 רק כי אוסרים עליהם לצאת לעבוד ולרכוש מקצוע. חלקם יגדלו להיות תלמידי חכמים, וזה נפלא, כי אנו רואים את לימוד התורה ואת המשך שלשלת הדורות כערך מרכזי במדינת ישראל. אבל המון צעירים חרדים שנטייתם, ורצונם אינם ללמוד בישיבה או שאינם מתאימים לכך, גם נשארים בישיבה, רק מכיוון שאין להם ברירה אחרת".

"בשנים אלו, הם יכלו ללמוד מקצוע, לצאת לעבוד, לייצר הכנסות ממיסים לכולנו", ממשיך השר לשעבר. "במקום זה, רבים מהם (אלו שלא יהפכו לתלמידי חכמים) מחמיצים את השנים הכי חשובות שלהם. עד שהם משתחררים בגיל 25, הם כבר נשואים עם 3-4 ילדים, ללא שום סיכוי להשכלה מקצועית, ונדונים לחיי תמיכה על ידי קרנות צדקה וסיוע משפחתי".

"בקצב הצמיחה הדמוגרפית של הציבור החרדי, זה פשוט יתמוטט על כולנו. 27% מהילדים בכיתה א' כיום (2019) הם חרדים. אם הם לא ילכו לעבוד זה כלכלת ישראל תתמוטט. אין מצב כזה בשום מקום בעולם. בארה"ב ובאירופה, צעירים חרדים יוצאים לעבוד בשיעור די דומה לשאר הציבור", כך בנט.

לסיום אומר בנט, "אני מודה מראש: ההצעה לא הוגנת, אבל היא יעילה. גם אני שירתתי בקרבי וסיכנתי את חיי בסדיר, בקבע ובמילואים. גם ילדיי ישרתו בצה״ל. אבל, הכלל ״אל תהיה צודק, תהיה חכם״ חל כאן. אם נישאר במצב הקיים או בחוק הגיוס המוצע, הבעיה רק תלך ותחריף, עד שכאמור, כלכלת ישראל לא תוכל לשאת בעלויות".

"אתם יודעים מי יתנגד למתווה של הימין החדש?", מוסיף בנט, "הקיצוניים משני הצדדים. יש חרדים קיצוניים שרוצים להותיר רבבות צעירים בישיבה—גם אם בפועל אינם לומדים תורה–ולגזור עליהם חיי עוני, העיקר שיישארו בישיבות ללא בחירה. האנטי חרדים הקיצוניים, מעדיפים שיהיה את מי לתקוף יומם ולילה, ("החרדים אשמים בהכל!!"), למרות שהם יודעים שצה״ל בכלל לא ערוך לקלוט אלפי חרדים על צרכיהם".

יש לציין כי גם אם לא מסכימים עם כל דבריו של בנט, התכנית אותה הוא מציג היא הרבה יותר טובה למגזר החרדי ולבני הישיבות, אך השאלה כמה השפעה יהיה לבנט בממשלה הבאה. חבר וועדת חו"ב ח"כ ישראל אייכלר הגיב לתכנית ואמר כי, "תכנית בנט לשלם שכר הגון לחיילים לפי רמת נחיצותם, הינה צעד חשוב לקראת ביטול גיוס החובה ולצבא מקצועי".