נשיא ארצות הברית כתב בתום דיון חירום בבית הלבן: "איראן עשתה טעות גדולה מאוד". בממשל האמריקני בוחנים את צעדי התגובה האפשריים להפלת המל"ט האמריקני, שלטענת צבא ארה"ב לא חדר למרחב האווירי של איראן

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פרסם הערב (חמישי) בטוויטר ציוץ מאיים בעקבות הפלת המל"ט האמריקני על-ידי איראן בשמי המפרץ הפרסי. "איראן עשתה טעות גדולה מאוד!", שעה קלה אחר כך נשאל הנשיא האמריקני אם ארה"ב תתקוף באיראן והשיב: "בקרוב תגלו". על פי דיווחים בארה"ב, הבית הלבן מקיים דיון חירום בנושא התקרית, כדי לבחון את צעדי התגובה האפשריים, ברשת CNN דווח כי הנשיא דונלד טראמפ לא משתתף בשיחות בשלב זה.

צבא ארצות הברית אישר היום (חמישי) כי איראן הפילה מל"ט ריגול במפרץ, אך דחה את הטענות שלה ולפיהן הוא חדר למרחב האווירי שלה. בהודעה שפרסם הפיקוד המרכזי בצבא, שאחראי על אזור המזרח התיכון, נאמר כי כלי הטיס מדגם RQ-4 Global Hawk הופל על ידי טיל קרקע-אוויר מעל מצרי הורמוז האסטרטגיים. "זאת הייתה מתקפה ללא הצדקה על נכס מודיעני אמריקני במרחב האווירי הבינלאומי", נמסר מצבא ארצות הברית.

 

ארה"ב הרשמית מכחישה, גורם מאשר: איראן טוענת כי יירטה מל"ט אמריקני

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הזהיר אחר הצהריים את וושינגטון שלא להשתמש בכוח נגד איראן, ואמר כי אם תעשה זאת – יהיו לכך השלכות קטסטרופליות. פוטין דיבר במשדר הטלוויזיה השנתי שבו הוא נוהג לקבל שיחות מאזרחים רוסים ולהשיב על שאלותיהם. כשהתייחס לסוגיה האיראנית אמר כי פעולה צבאית אמריקנית נגד איראן תהיה "קטסטרופה לאזור, לכל הפחות". הוא הוסיף כי תקיפה כזו תגרור הסלמה של פעולות האיבה בין הצדדים וכי תוצאות ההסלמה הזו אינן ניתנות לחיזוי.

המל"ט האמריקני שהופל הבוקר הוא מדגם "RQ-4 גלובל הוק": על פי הדיווח באתר הרשמי של הצבא האיראני, כלי הטיס "העוין" עסק בפעילות ריגול ויורט דקות לאחר שחדר לשטח האווירי של איראן בדרום הרפובליקה האסלאמית. לדברי איראן המל"ט ברשותה, והיא פירקה ממנו את כלי המעקב השונים שהותקנו בו. בצבא ארה"ב הכחישו הבוקר את התקרית אך לאחר מספר שעות אישרו שהמל"ט הופל – אך לא מעל שמי איראן.

 

"חשש שאיראן תפעל נגד ישראל": הקבינט התכנס לדיון חריג

 

משמרות המהפכה האיראניים טענו מוקדם יותר היום כי מל"ט הריגול האמריקאי, כיבה את משדר הזיהוי שלו, המאפשר לעקוב אחריו, בעת שנכנס למרחב האווירי האיראני. לפי האיראנים, כיבוי משדר הזיהוי מהווה "הפרה של כללי המרחב האווירי", ובמדינה מזהירים מפני ההשלכות של הצעד הפרובוקטיבי. בטלוויזיה האיראנית דווח כי הפלת המטוס האמריקאי מהווה "מסר ברור" לאויבי המדינה, ולכל פעולה אגרסיבית שתתרחש כלפי טהרן.

משרד החוץ האיראני הודיע שהוא מגנה בחריפות את הפרת ריבונותה של הרפובליקה האסלאמית, והזהיר מפני תגובה חזקה לכך. מפקד משמרות המהפכה האיראניים חוסיין סלאמי אמר כי הפלת המל"ט מעבירה מסר ברור ותקיף, שלפיו טהראן תגיב בחריפות נגד כל ניסיון נגד ארצה. "גבולותינו הם הגבול האדום שלנו", אמר סלאמי שהוסיף כי ארצו אינה מעוניינת במלחמה אולם היא מוכנה לכך.