הבוקר נחשף כי מי שעמד מאחורי התמיכה בפיזור הכנסת, היה דווקא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בימים שקדמו לפיזור הכנסת, מספר חברי הכנסת מהמפלגות הערביות יצרו קשר עם לשכת אבו־מאזן ועדכנו מראש על החלטתם להצביע בעד

לאחר ההחלטה על פיזור הכנסת רבית תמהו על החלטת חברי הכנסת מהמפלגות הערביות לתמוך בפיזורה על אף האינטרס הברור של נתניהו ללכת לבחירות, בתחילה היה נראה כי ייתכן ומדובר ב'דיל' שנרקם בין המפלגות החרדיות לחברי הכנסת הערבים.

אלא שהבוקר נחשף כי מי שעמד מאחורי התמיכה בפיזור הכנסת מצד הערבים, היה דווקא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. העיתון ידיעות אחרונות חשף כי בימים שקדמו לפיזור הכנסת, כשהאופציה כבר הייתה על השולחן, מספר חברי הכנסת מהמפלגות הערביות יצרו קשר עם לשכת אבו־מאזן. ועדכנו מראש את יו"ר הרשות הפלסטינית על החלטתם להצביע בעד.

על פי המתפרסם, הקשר בין הצדדים היה ביוזמת חברי הכנסת, שטענו בפני לשכת אבו־מאזן כי הסיבה שבגללה החליטו לתמוך בפיזור היא "כדי לתקן את הטעות של ריצה נפרדת לכנסת ה־ 21 , אשר גרמה להם לאבד שלושה מנדטים".

אחרי שנוצר הקשר בין הח"כים הערבים ללשכת היו"ר, היה ברור לאבו־מאזן שהם צפויים לתמוך בפיזור. המקורות הכחישו כי ההנהגה ברמאללה דרשה מהם להצביע בעד הפיזור כדי לפגוע בתוכנית המאה של ממשל טראמפ.

נציין כי בבחירות לכנסת ה-20 אז התמודדו כלל המפלגות הערביות תחת רשימה אחת, קיבלו 13 מנדטים ואילו לקראת הבחירות לכנסת ה-21 ירדו לעשרה מנדטים בלבד, שהתחלקו בין חד"ש־תע"ל לרע"ם־בל"ד, בעקבות כך, בשבוע האחרון הכריזו המפלגות הערביות שיתמודדו ברשימה אחת בבחירות לכנסת ה־ 22 כפי שעשו ב־ 2015.

בצל ההכחשה מרמאללה, הח"כים איימן עודה ואחמד טיבי טוענים כי מה שעמד לנגד עיניהם היה הרצון לסכל את יוזמת השלום האמריקאית. עודה הסביר ש"מבחינתי, שיבוש התוכניות של טראמפ ונתניהו היה השיקול המרכזי ביותר בהחלטה שלי להצביע בעד פיזור הכנסת".