צילום: ארכיון. צילום: משה שי / פלאש 90

אתיופיה: הרמטכ"ל נהרג במהלך ניסיון הפיכה במדינת אמהרה

התקשורת באתיופיה: שומרי ראשו של הרמטכ"ל ירו בו למוות כשניסה למנוע הפיכה. את ההפיכה הוביל ראש מערך הביטחון במדינת המחוז אמהרה. ראש הכוחות המיוחדים: "רוב המעורבים נעצרו, אך ישנם כמה שעדיין חופשיים"
 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד הודיע הבוקר (ראשון) כי רמטכ"ל הצבא, סיירה מקונן, נרצח בידי מאבטחו בעת ששהה במדינת אמהרה. עוד דווח כי מהירי נהרגו ראש ממשלת אמהרה ויועצו הבכיר.

מוקדם יותר דיווחה סוכנות AP כי אחמד הכריז שההתנקשות הייתה חלק מניסיון הפיכה שיזמו גורמי אופוזיציה באמהרה. עיתונאי מקומי דיווח על ירי באזור שנמשך כמה שעות, וכי רשת האיטרנט באזור קרסה. דובר השגרירות האמריקנית באדיס אבבה מסר כי קיבל דיווחים גם על ירי בבירת אתיופיה.

למרות שזכויות יסוד מסוימות כמו חופש העיתונות עדיין מוגבלות באתיופיה, המשטר בה נחשב דמוקרטי. לאחר שנים של שלטון קומוניסטי וממשלות מעבר שעלו לאחר הפלתו, הבחירות הראשונות לאספה המחוקקת האתיופית, שבה 547 חברים, נערכו ביוני 1994. באספה זו נכנסה לתוקף החוקה, ובכך נוסדה למעשה הרפובליקה הפדרלית הדמוקרטית של אתיופיה של ימינו, בדצמבר 1994.

דוברו של ראש הממשלה, נגוסו טילהון, אמר כי הקושרים ניסו להדיח בהפיכה את אמבאצ'ו מקונאן, ראש מחוז אמהרה, וכי נעשו מאמצים רבים בכדי לעצור אותם. בהצהרה שנשאה מפלגת השלטון במחוז, היא האשימה את מפקד הביטחון הראשי לשעבר, ששוחרר מהכלא לאחר עליית אחמד לשלטון, כעומד מאחורי המתקפה.

ראש הממשלה אחמד נבחר לתפקיד בשנה שעברה, ושחרר אסירים פוליטיים, הסיר את האיסור על הקמת מפלגות והעמיד לדין בכירים שנאשמו בהפרת זכויות אדם. עם זאת, מאז עלה לשלטון, צמחה האלימות האתנית מחדש, שלפי האו"ם, הביאה לעקירתם של 2.4 מיליון אתיופים.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן