בדיון פגרה מיוחד, תעלה ההצעה לפיה יש לבצע קיצוץ רוחבי והעברת כספים לקופת המדינה בהיקף של כ-3.25 מיליארד שקלים. שר הרווחה כץ והשר לביטחון פנים ארדן הודיעו כי יתנגדו: "מישהו מחפש לפגוע במכוון במשרד". ליצמן: "ניאבק בכל יוזמה"

מליאת הכנסת תתכנס היום (שני) לדיון מיוחד בנושא הגירעון בתקציב, במסגרתו תעלה הצעת משרד האוצר לקיצוצים והעלאה במיסים שצפויים לצמצם את הגירעון מ-4% ל-3.8%. קודם לכן תתכנס הממשלה לאשר את ההצעה, ולקראת הצהריים תעלה להצבעה במליאה. שרים בממשלה מתחו ביקורת חריפה נגד הקיצוץ, חלקם הודיעו כי יתנגדו לקיצוץ בהצבעה בממשלה.

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי עקב הפגיעה הקשה במשרדו יצביע נגד בהצבעה בממשלה. במכתב למזכיר הממשלה כתב כי, אם יאושר מחר הקיצוץ במתכונתו הנוכחית, תהיה לצערו ומחוסר ברירה הפסקה מיידית של התכנית לחיזוק האכיפה בחברה הערבית ועצירת הקמת תחנות משטרה ביישובים הערבים וכן הפסקת יישום התכנית לחיזוק בטחון ירושלים.

גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הביע התנגדות לקיצוץ הרוחבי בתקציב. "לא נאפשר קיצוץ במערכת הבריאות, מדובר באיום ממשי על ציבור החולים וניאבק בכל יוזמה לקצץ בבריאות". גם שר העבודה והרווחה, חיים כץ, התייחס לקיצוץ הצפוי בתקציב משרדו ואמר: "הקיצוץ במשרד הרווחה הוא בלי שום פרופורציה לכל משרד אחר, הם רוצים להחזיר את המשרד ארבע שנים אחורה. מקצצים לנו הרבה מעבר למה שעושים במשרדים אחרים".

 

קיצוץ רוחבי: תוכנית החירום של משרד האוצר עוד לפני הבחירות

 

בשבוע שעבר אמרו בכירי משרד האוצר כי ישראל תנקוט מספר צעדים להפחתת הגירעון, שצפוי לרדת בעקבותיהם מ-4% ל-3.8% בשנים 2021-2020, בהיקף של 3.25 מיליארד שקלים. בין היתר, קיצוץ רוחבי של 1.15 מיליארד שקלים, העברת 1.1 מיליארד שקלים מחברות הביטוח, לביטוח הלאומי, מיסוי של מפעל הפיס, העלאת המס על רכבים היברידיים ועוד.

במחאה על התוכנית, צפויים מחר עובדי משרד החוץ, הביטחון והכלכלה לפתוח בעיצומים לנוכח כוונת משרד האוצר לקצץ ב"תקציבי הייצוג". מדובר בתקציבים המאפשרים לדיפלומטים ליצור קשרים עם ראשי ממשלות, שרים, ראשי מטה, מנכ"לי חברות ועוד. למעשה, מדובר בתקציב המאפשר לדיפלומטים ולשליחים של המשרדים השונים לערוך קבלות פנים ולקיים פגישות בלתי פורמליות, המאפשרות יצירת קשר אישי בלתי אמצעי החשוב ביום פקודה.