ראש הממשלה על פסגת היועצים לביטחון לאומי: "אנחנו נחושים להוציא את איראן מסוריה, הנושא הזה יידון גם בין הנשיאים טראמפ ופוטין. אני מקווה שההמשך יהיה בקרוב בישראל, כי יש לנו יעד שאנחנו רוצים להשיג אותו כדי להוסיף לביטחון וליציבות" • צפו


צילום: רועי אברהם /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים (שלישי) לפסגת היועצים לביטחון לאומי שהתקיימה היום ואמר כי, "אנחנו דנים בהרבה נושאים, אבל קודם כל בסוריה ובאיראן. אנחנו נחושים להוציא את איראן מסוריה, יש גם הסכמה של שתי המעצמות יחד עם ישראל שעלינו לשאוף ליעד שבו כל הכוחות הזרים שנכנסו לסוריה אחרי 2011 יוצאים מסוריה". לדבריו, "זו התחלה טובה, יהיה לזה המשך והנושא הזה יידון גם בין הנשיאים טראמפ ופוטין. אני מקווה שההמשך יהיה בקרוב בישראל, כי יש לנו יעד שאנחנו רוצים להשיג אותו כדי להוסיף לביטחון וליציבות האזור ולביטחון מדינת ישראל".

באירוע לחונכת תערוכה של צה"ל בירושלים התגאה על הבאת הפסגה לירושלים ואמר כי, "אני בא עכשיו מאירוע היסטורי של מפגש ראשון של יועצי הביטחון לאומי של ישראל, ארה"ב ורוסיה. לא היה דבר כזה. המפגש הזה הוא עדות למעמד הבינלאומי החזק של ישראל". עוד הוסיף כי, "אחת הסיבות שהמעצמות מגיעות הנה, רואים אותה באולם הזה – זו כמובן העוצמה של צה"ל. העוצמה האנושית, הטכנולוגית, הפיקודית, הלוחמת. העוצמה הזאת היא בעצם הבסיס של החיים שלנו".

ניקולאי פטרושב, היועץ הרוסי לביטחון לאומי, אמר במהלך הפסגה כי כל ניסיון לצייר את טהראן כאיום בין-לאומי אינו מקובל וכי התקיפות הישראליות בסוריה אינן רצויות. פטרושב קרא לריסון איראן, אך ציין כי המל"ט האמריקני שהופל על ידה שהה במרחב האווירי האיראני. עוד הוסיף פטרושב כי בידו מידע על הסוגיה ממשרד ההגנה הרוסי, ואמר כי אין ראיות חזקות מספיק כדי להסיק מסקנות על מעורבותה של איראן בתקיפת המכליות במפרץ עומאן, וכי המידע שהוצג בנוגע לתקיפות היה מאיכות גרועה ולא מקצועי.

היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב התייחס לסנקציות שהטיל טראמפ על המנהיג העליון של איראן חמינאי. "אנחנו נמצאים בזמן קריטי במזרח התיכון", אמר בולטון. "אנחנו רואים את איראן כמקור של אגרסיביות באזור. הם תומכים בטרור בלבנון, מחמשים חוליות בסוריה ומאיימים על אספקת הנפט וממשיכים לנסות להגיע לנשק גרעיני. הנשיא החיל סנקציות חדשות משמעותיות, אך באותו זמן הוא משאיר את הדלת פתוחה למשא ומתן אמיתי".

לדבריו, טראמפ מצפה להיפגש בימים הקרובים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולדון עמו בנושא. בולטון ציין את ישראל כמי שממלאת תפקיד מרכזי בהבטחת שלום וביטחון באזור. הוא פנה אל נתניהו ואמר כי "בשל יחסיך הטובים עם פוטין וטראמפ יש סיכוי גדול להתקדם במישור כזה". בולטון אמר כי הפסגה מגיעה בעיתוי רגיש וחשוב. "מסביב למזרח התיכון, איראן היא מקור של תוקפנות תומך בחיזבאללה ומחמש קבוצות טרור בעיראק".