"בפגישה אחרי פגישה אני שומע את אותה גישה שלילית – למה ההתקדמות איננה אפשרית. הסדנה נועדה כדי שנחשוב באופן שונה", אמר ג'ארד קושנר בנאום הפתיחה. היועץ הבטיח לפלסטינים: "לא ויתרנו עליכם. לא יהיה פתרון כלכלי בלי פתרון מדיני"

ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אמר הערב (שלישי) בפתח הסדנה הכלכלית של תכנית השלום בבחריין כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמריקה "לא ויתרו על הפלסטינים". בנאומו קרא קושנר: "דמיינו מציאות חדשה", ואמר כי הבית הלבן רוצה לראות שלום בין הפלסטינים לבין הישראלים. לדבריו, "שגשוג עבור העם הפלסטיני איננו אפשרי ללא פתרון פוליטי הוגן לסכסוך. הסכמה על נתיב כלכלי היא תנאי הכרחי לשלום".

בפתח דבריו, הודה קושנר לנשיא טראמפ "על חזונו להביא שלום למזרח התיכון", וכן למשתתפים בוועידה. קושנר הצהיר כי "האנשים כאן לא מתחמקים מפתרון בעיות קשות, ורוצים למצוא פתרון לקונפליקט הישראלי-פלסטיני. העובדה שנמצאים פה כל כך הרבה משקיעים ומנהיגים מרחבי העולם מצביעה על הנכונות לעזור לפסלטינים ולמצוא את הפתרון הנכון".

בפניה ישירה לציבור הפלשתיני אמר קושנר כי "המסר שלי לפלשתינים – הנשיא טראמפ ואמריקה לא מוותרים עליכם. אתם יכולים לשנות את עתידכם אם תפנו לדרך חיובית ותרצחו לקחת את עתידכם בידיים, במקום להאשים אחרים. זה תנאי מקדים לכל פתרון פוליטי", ציין קושנר. הוא הוסיף כי, "כסף הושקע באזור הזה ב-25 השנים האחרונות, אך הוא בוזבז על שחיתות ותחמושת".

"פיתוח ושגשוג כלכלי לעם הפלסטיני לא אפשריים ללא פתרון הוגן לסכסוך", הוסיף. "כזה שיבטיח את ביטחונה של ישראל ואת כבוד העם הפלסטיני. האתגר של הסדנה הזאת היא להסכים על האופן שבו אנחנו יוצרים את הסביבה הזאת. בשנים האחרונות, במקום לבנות על היסטוריה של יוזמה וקידמה, הפלסטינים הפכו לעם שהכי הרבה מסתמך על תרומות ועל סיוע כלכלי".

 

בדרך להיסטוריה או ניסיון כושל? הוועידה הכלכלית בבחריין יוצאת לדרך

 

קושנר האשים את הפוליטיקאים וטען כי העם הפלסטיני נשאר מאחור: "מס השפתיים של הפוליטיקאים נמשך והעם הפלסטיני ממשיך להישכח מאחור. אנו רוצים לראות שלום בטחון ושגשוג לפלסטינים, לישראלים ולכולם בעולם. רוצים לראות חופש אמונה ללא רדיפה, רוצים שאנשים יחיו ביחד בכבוד ורוצים חיים טובים יותר לילדיהם".

קושנר הציג באירוע הפתיחה מצגת כלכלית אשר נשלחה לכלי התקשורת לפני כמה ימים. לדבריו כיום אין הרבה השקעות חוץ, כי אין תשתיות באיזור שמאפשרות כלכלה חופשית. "למשל, אנשי עסקים פלסטינים, תלויים ברשות ולמרות שרצו לבוא, לא יכלו כי הם תלויים בעשיית רווחים ברשות. זה לא סביבה טובה לעסקים חופשיים".

בשעה זו, בתום נאומו של קושנר, מתקיים על במת הוועידה לפאנל בהשתתפות יו״ר קרן בלקסטון, סטיבן שוורצמן, אחד מעשירי ארה״ב, שעמד בראש המועצה הכלכלית המייעצת של טראמפ בתחילת הממשל; מוחמד אלבר, יו"ר עמאר נכסים מאיחוד האמירויות הערביות, ומגיש טלוויזיה מבריטניה שמנחה את הפאנל.

במשלחת כלול גם השליח המיוחד של הנשיא למזרח התיכון, ג’ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של הממשל לנושא איראן, בריאן הוק, והיו”ר היוצא של מועצת היועצים הכלכליים, קווין האסט. מישראל הזמין הבית הלבן קומץ אנשי עסקים וגורמי חברה אזרחית, ביניהם מי שהיה מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף (במיל') יואב פולי מרדכי.