ראש הממשלה לשעבר: "חומרת הנסיבות הביאה אותי לרגע שבו אין מנוס" • גולן: "בלתי נסבל שאני ושכמותי שנלחמנו כל חיינו נחשבים לבוגדים" • אל ברק הצטרפו סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, פרופ' יפעת ביטון, ואיש העסקים קובי ריכטר

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק כינס הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים לרגל חזרתו לחיים הפוליטיים לקראת מערכת הבחירות הקרובה. יחד איתו הצטרפו לתנועתו החדשה: סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף במיל' יאיר גולן, מספר 2 במפלגתה של אורלי לוי, יפעת ביטון, ואלוף משנה במיל' קובי ריכטר.

יש פה ארבעה אנשים שלכולם יש כרטיסי אשראי והם משתמשים בהם, ושאכן בניגוד למקובל בפרקטיקה של הפוליטיקה אנחנו כן נעלה על כמה שאלות. לדברים עצמם – הניסיונות לשבש שוב ושוב תהליכים דמוקרטיים ולתעתע בציבור ולהציע שוחד פוליטי עם המשך ישיר של התנהלות נתניהו שתכליתה לפלג ולקעקע את החוק והמשפט והכל לתועלתו האישית כדי להימלט מאימת הדין. אלו ימים חשוכים שלא ידענו כמותם".

"אנחנו לא עיוורים", הוסיף. "מערכת הבחירות האחרונה הוקדמה אך ורק כדי לשבש את מהלכי המשפט של נתניהו והאשמות של שוחד מרמה והפרת אמונים. השאלה איננה האם את מקומו של נתניהו יתפסו סער או כץ, השאלה למי יש את הנחישות הנדרשת כדי לשנות את המסלול ההרסני שמוביל אותנו אל התהום".

"החלטנו להקים מסגרת פוליטית מתאימה. אגייס גורמים אמיצים ונפעל לסיום שלטון נתניהו. ביבי, זה הזמן האחרון שלך ללכת הביתה. אתה תיתקל במיליוני ישראלים שהמדינה היא שלהם. החלום הציוני במדינה דמוקרטית חי וקיים. אני קורא מכאן לצאת מהמחנאות והמלכודת שטמן נתניהו. אני קורא לתנועה רחבה כדי להציל את הבית. זה הזמן לחיבורים", קרא ברק.

"זה לא הזמן לרפיסות או פחד, זה לא הזמן לפסיביות או לדיבור עמום – זה לא הזמן להיות על הגדר. את שלטון נתניהו, עם הקיצוניים הגזענים המושחתים, עם המשיחיים והנהגה המושחתת שלו – את המשטר הזה יש להפיל", הוסיף. "עתיד המפעל הציוני כולו מונח על הכף ואנחנו צריכים להתגייס לשלב ידיים לדבר חד וברור להיאבק בנחישות ולנצח".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר פנה למפלגת כחול לבן ישירות, ואמר: "היריבות שלנו היא עם נתניהו. יש מאות אלפי מצביעים הגונים ופטריוטים – בליכוד, בכולנו, בבית היהודי, בימין החדש, בישראל ביתנו ואפילו במפלגות החרדיות – אנשים שמבינים שנחצו כל הקווים האדומים. הציניות, חוסר הבושה והיעדר הגבולות לא ייעצרו רק ברדיפה של 'שמאלנים' – מי שרודף את אחיו ואחיותיו, מהר מאוד רודף את המשפחה כולה".

ברק אמר כי למפלגה שהוא מקים אין עדיין שם. עוד אמר ראש הממשלה לשעבר: "אני מאחל לכחול לבן הצלחה בבחירות. פעם קודמת היא לא הצליחה כי התנאי ההכרחי הוא גודל הגוש. המאבק על המפלגה הגדולה הוא לא נכון. הייתי שמח אם גנץ היה מרכיב עכשיו ממשלה – הוא איש מצוין. אנחנו פה כי זה לא קרה".

אחרי דבר עלה לדבר גולן, שאמר בנאומו הראשון בפוליטיקה: "אני ניצב כאן כי אני חייב", ולדבריו דיבר ישירות מלבו. "משפחתי לא אוהבת את זה. אחרי 38 שנות שירות, התקווה המשפחתית הייתה לשנים של רגיעה ושקט. במקום זאת, אני לוקח על עצמי מסע שהוא מסע קשה, אך אני חש חובה עמוקה לצאת למסע הזה", אמר גולן. "מסע לתיקון החברה הישראלית והציבוריות הישראלית להחזיר שפיות לעם ישראל כפי שהשפיות הזו מגיעה לו. פה במדינת ישראל יושב עם יוצא מן הכלל".

סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן אמר בדבריו: "מה שיש לנו היום זה מנהיגות קלוקלת. משחיתה מסכסכת ומפלגת. המצב הזה חייב להשתנות. לא נסבל בעיניי שאני ושכמותי שנלחמנו כל חיינו נחשבים היום לבוגדנים, לשמאלנים. זה מצב בלתי מתקבל על הדעת. המסע דה לגיטימציה הזה למחצית העם הוא מסוכן, וביום מן הימים אנשים ישאלו את עצמם למה לי לשלוח את בניי לצבא שלא מייצג אותי אלא שלטון מושחת".

"השמאל מחלק את המנדטים שלו בין אהוד ברק לבין לפיד וגנץ"

שר הבטחון לשעבר, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, ח״כ עמיר פרץ מסר "אני מברך את אהוד ברק על חזרתו לפוליטיקה. מדובר בחיזוק לגוש המרכז שמאל ובצעד נוסף להחלפת שלטון נתניהו. ישראל הדמוקרטית תתייצב בכוח גדול כדי לנצח בבחירות ולהוציא את המדינה שלנו לדרך חדשה, לצדק חברתי ושלום".

ח"כ איציק שמולי המועמד לראשות מפלגת העבודה הגיב גם הוא ומסר, "אני שמח על כוונתו של ברק להתמודד בבחירות הקרובות. אנחנו נמצאים בקשר הדוק לאחרונה ואני שמח שקיבל את ההחלטה הנכונה להתגייס למאבק ביחד. עם בחירתי ליו"ר מפלגת העבודה, הטלפון הראשון יהיה לברק במטרה ליצור חיבור משמעותי עמו ועם כוחות נוספים במטרה להגדיל את הסיכוי לנצח".

מהליכוד נמסר בתגובה כי, "אנחנו לא מתערבים באיך השמאל מחלק את המנדטים שלו בין אהוד ברק לבין לפיד וגנץ". השר אופיר אקוניס כתב כי, "אהוד ברק הוא ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות ישראל – ומי שנזרק מהתפקיד בזמן הכי מהיר בהיסטוריה שלנו. זה האיש שהתחייב למסור לערפאת את ירושלים והעיר העתיקה – וקיבל את האינתיפדה האכזרית ביותר, בתמורה. חזרתו היא פגיעה אך ורק בשמאל הישראלי".