בתרגיל צבאי שהתקיים בדרום ביום שלישי, התפוצץ מטען חבלה וגרם לפציעת 2 קצינים ו-2 לוחמים, שניים מהם פונו לביה"ח במצב קל. קצין ההנדסה הראשי עצר את השימוש ברקטת צפע חי"ר. דובר צה"ל: "תפעול מקצועי לקוי"

שני חיילים ושני קצינים נפצעו שלשום (שלישי) באורח קל מרקטה שהופעלה מסיבה לא ברורה, וגרמה לפיצוץ בסמוך לצוות ההפעלה, במהלך תרגיל פלוגתי של בית הספר להנדסה צבאית בצוקי עובדה. לפי גורמי צבא, בנס לא נהרגו חיילים. הפצועים פונו למרפאת הבסיס ושניים מהם, שנכוו בפניהם, נזקקו לפינוי לבית החולים סורוקה בבאר שבע להמשך טיפול, כך נחשף ב'וואלה'.

התקרית הוגדרה "כתקלה בטחותית חמורה" לפי גורמים בצבא. בנושא נפתח תחקיר, אך עוד לא ברור מה יזם את שיגור הרקטה. במהלך התרגיל הפלוגתי נערכו לשיגור הרקטה המכונה צפע חי"ר. מדובר ברקטה המלאה בחומר נפץ הודף המחוברת לשרשרת ועליה מטעני חבלה רבים בעלי עוצמה. היא משוגרת באמצעות משגר לעבר המטרה וגוררת אחריה את השרשרת כדי להפעיל שדה מוקשים או מטרת אחרות.

מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך תרגיל שהתרחש אמש בבסיס בדרום הארץ נפצעו שני קציני צה"ל ושני לוחמים נוספים באורח קל מפיצוץ של אמצעי חבלה כתוצאה מתפעול מקצועי לקוי". עוד נמסר כי "שניים מהפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. לאחר האירוע, התקבלה על ידי קצין הנדסה קרבית ראשי, הנחיה שלא להשתמש באמצעי צפע חי"ר באימוני חיל הנדסה, עד לסיום התחקיר והצגת ממצאיו".

מוקדם יותר השבוע דווח ב'חדשות 12' כי במהלך תרגיל צה"ל בצפון הארץ בשבוע שעבר התרחש גם אירוע מבצעי אשר בעקבותיו הוקפץ כוח יחידת מגלן לנקודה סמוכה לגבול לפעילות במקביל לתרגיל, אלא שצוותי התרגיל לא היה מיודעים לכך שכוח יחידת העילית מגלן פועל לא הרחק מהם ובמסגרת התרגיל בוצע ירי מרגמות לעבר המקום שבו נמצאים לוחמי מגלן.

על פי הדיווח של ניר דבורי, הפגזים נפלו סמוך לכוח שתפס מחסה בשטח ודיווח ברשת הקשר על כך שהם נמצאים תחת הפגזה ומבקשים שיחדלו את האש. רק למרבה המזל לא נרשמו נפגעים בנפש. הכוחות המתאמנים הבינו את גודל הטעות ונוצרים את הירי וכך נמנע אסון גדול הרבה יותר. האירוע גורם להפסקתו של התרגיל ולתיחקורו. רק לאחר מכן חודש התרגיל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי, "במהלך אימון שהתרחש בשבוע שעבר בצפון הארץ אירעה תקרית בטיחות במהלכה כוח צה"ל שהה בשטח אש בזמן תרגול ירי מרגמות של כוח אחר במרחב. אין נפגעים ולא נגרם נזק. מדובר באירוע חמור שתוחקר על ידי המפקדים. מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי הפער נבע מחוסר תיאום אג״מי. האירוע תוחקר לעומק ולקחיו יופקו".