דיווח: ארצות הברית דנה באפשרות להציע לצפון קוריאה להקפיא את תוכנית הגרעין, אך לא לוותר על ראשי הנפץ הקיימים • טראמפ: "הייתה לנו פגישה מצוינת, אני מצפה לראות אותו שוב - אני בטוח שאנחנו שבסופו של דבר אנחנו נגיע להסכם"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס הלילה (שלישי) לפגישתו ההיסטורית עם רודן צפון קוראיה קים ג'ון און: "זה היה נהדר להיות השבוע עם המנהיג של צפון קוריאה קים ג'ון און. הייתה לנו פגישה מצוינת, הוא היה נראה באמת טוב ומאוד בריא. אני מצפה לראות אותו שוב", כתב טראמפ בציוץ בטוויטר.

"בינתיים", מוסיף הנשיא האמריקני בהודעתו הפומבית, "הצוותים שלנו ייפגשו בכדי לעבוד על איזשהו פתרון לתווך ארוך מאוד לבעיה המתמשכת. אין מה למהר, אבל אני בטוח שאנחנו שבסופו של דבר נגיע לשם".

בתוך כך, ה'ניו יורק טיימס' מדווח כי ייתכן שטראמפ יוותר על פירוז חצי האי. על פי הדיווח, בממשל האמריקאי בוחנים אפשרות לוותר על הדרישה לפירוק מוחלט של תוכנית הגרעין הצפון קוריאנית ולהסתפק בהקפאת התוכנית הנוכחית תוך שמירה על הפצצות הגרעיניות. עוד נמסר כי כחלק מהניסיונות לחדש את המו"מ בין המדינות, מתגבשת תוכנית שתשמור על המצב הנוכחי ותאפשר למדינה המסוגרת להחזיק בראשי הקרב הגרעיניים שברשותה – שמספרם מוערך ב-20 עד 60.

לפי ניו יורק טיימס גורמים בממשל טראמפ מקווים שהתוכנית תהווה בסיס לסבב חדש של שיחות בין הצדדים. היעד הנוכחי של ממשל טראמפ הוא עדיין לפרק את צפון קוריאה מנשק גרעיני. לפי הדיווח, בתמורה להבטחה של צפון קוריאה תסיר וושינגטון את הסנקציות הקשות ביותר שהטילה על פיונגיאנג.

סטיבן ביגון, שליח מחלקת המדינה לצפון קוריאה, אמר לטיימס שהדיווח הוא "ספקולציה טהורה" ושכרגע אנשיו לא מכינים שום הצעה חדשה לצפון קוריאנים. ג'ון בולטון, היועץ של טראמפ לביטחון לאומי, הכחיש את הדיווח של הניו יורק טיימס. הוא צייץ שקרא "בסקרנות" את הדיווח והוסיף: "לא אני ולא צוות המועצה לביטחון לאומי שוחחנו או שמענו על רצון 'להסתפק בהקפאה גרעינית בצפון קוריאה'. יש ניסיון מגונה של מישהו לחסום את הנשיא. צריכות להיות לכך השלכות".

בתוך כך, כלי תקשורת בקוריאה הצפונית דיווחו השבוע כי שליט המדינה קים ג'ונג און ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ סיכמו בפגישתם לחדש את השיחות בנוגע לפירוז קוריאה הצפונית מנשק גרעיני. לפי דיווח של סוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה KCNA, קים וטראמפ הסכימו לשמור על קשר קרוב בעתיד, כדי להביא לפריצות דרך חדשות בנושא פירוז חצי האי ולפיתוח היחסים בין המדינות.

נשיא דרום קוריאה, מון ג'יאה-אין, התייחס היום לפגישה המפתיעה השבוע בין טראמפ לקים ג'ונג און ואמר "על אף שמדובר ברגע טלוויזיוני טוב המפגש מסמל את קץ העוינות ההדדית בין המדינות". עוד אמר מון כי הציוץ של טראמפ טרם פגישתם היה "חסר תקדים", והוא שהביא נשיא אמריקני ראשון לדרוך על אדמת צפון קוריאה.