מאה שוטרים, כבאי ותשעה עוברי אורח נמנים עם הפצועים מההפגנות שהתקיימו ברחבי הארץ, רובם באורח קל. 19 ניידות משטרה ניזוקו במהומות. השר ארדן: "היה חשש מירי על שוטרים". המשטרה: "נפעל בתקיפות להפסיק את האלימות"

מחאת יוצאי אתיופיה בעקבות מותו ירי משוטר של סלומון טקה ז"ל נמשכה גם לאחר חצות, במוקדים רבים. אחד המרכזיים שבהם היה קריית מלאכי, שם נופצו שמשות כל הניידות של תחנת המשטרה המקומית. מהמהומות באזור פונו ארבעה מפגינים ו-33 שוטרים. כולם סבלו מחבלות קלות, ופרט לאחד שנשאר להשגחה בבית החולים כולם שוחררו.

בתום יממה של הפגנות אלימות ועימותים בין כוחות המשטרה למפגינים, במד"א מסכמים את תמונת המצב של הפצועים. בהודעה שהוציא הארגון נמסר כי עד כה טופלו 83 נפגעים, בהם 47 שוטרים, 26 מפגינים, 9 עוברי אורח וכבאי אחד. 5 מהנפגעים פונו במצב בינוני, והשאר במצב קל. בנוסף טיפלו צוותי מד"א באזרחים שנתקעו במשך שעות בפקקים ונזקקו לעזרה.

בנוסף לנפגעים, 19 ניידות משטרה ושישה אמבולנסים ניזוקו במהלך ההפגנות. נזק נגרם לניידות טיפול נמרץ של מד"א ולארבעה אופנועי חירום של הארגון. במד"א אמרו כי "משעות אחר הצהריים ועד שעות הלילה ניכר עומס רב ועלייה משמעותית בפניות למוקד החרום 101 של מד"א וצוותי מד"א תוגברו במוקדים. בשטח תוגברו עשרות אמבולנסים וכ- 50 אופנועי חרום מיחידת האופנועים של מד"א".

לאחר שעות של הכלה ואזלת ידה של המשטרה, נמסר כי, "לאור מעשי אלימות הקשים מצד מפגינים רבים, שהובילו לפציעתם של עשרות שוטרים במהלך היממה האחרונה ולפגיעה בסמלי שלטון, הנחה מ"מ מפכ"ל ניצב מוטי כהן, לא לאפשר כל גילוי אלימות ולפעול בתקיפות כנגד מפירי הסדר ופורעי חוק".

מהמשטרה נמסר הבוקר כי, "במהלך הלילה המשיכו מחאות אלימות ע״י אלפי מתפרעים במוקדים רבים ברחבי הארץ מצפון ועד דרום, בצמתים, כבישים ראשיים, בתוך הערים ומול תחנות המשטרה. מאז שלשום בלילה במהלך ההתפרעויות האלימות, נפצעו כתוצאה מתקיפת שוטרים, זריקות אבנים, ידוי חפצים ובקבוקי תבערה 111 שוטרים, מרביתם טופלו בשטח. המשטרה עצרה עד כה 136 חשודים בגין תקיפות שוטרים, ונדליזם והפרה בוטה של הסדר הציבורי".


דברי מ"מ מפכ"ל המשטרה אמש. צילום: דוברות המשטרה.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התראיין הבוקר ל'גלי צה"ל' וחשף כי קיים חשש לחיי השוטרים ואמר כי המודיעין דיווח על כוונה על ירי חי נגדם. "המחאה הייתה בנושא לגיטימי ומוצדק, אך בהיקף וברמת אלימות חסרת תקדים", אמר ארדן, אך לאחר מכן גם הזהיר: "אם נראה שוב רמת אלימות כזו נגד אזרחים או שוטרים, למשטרה לא תהיה ברירה אלא להשתמש בכל אמצעי לפיזור הפגנות שיש לה".

נוסף על הדיווח המודיעיני ארדן הוסיף כי היה ניסיון להצית תחנות משטרה ולפגוע בתשתיות לאומיות מדינה, וכינה זאת: "רמת אלימות שלא נראתה". השר הוסיף כי מדיניות ההכלה של המשטרה הייתה החלטה מודעת, מתוך הבנה שכדי לפנות היקף כזה של מחאה בעת ובעונה אחת בכל המדינה – "הייתה נדרשת הפעלת כח שהייתה גורמת לנפגעים נוספים ולהסלמה באירועים".

"אני מודע לסבל הרב שהציבור סבל אתמול, עשרות אלפי אזרחים, ואני מצר על כך צער רב", אמר ארדן, שסיפר כי גם הוא ומשפחתו היו בין אלה שנתקעו בפקקי הענק. "אבל צריך להבין שכשהתוצאה היא שיש עשרות שוטרים פצועים, זה חמור מאוד וכואב, אבל אין אף מפגין הרוג – זאת תוצאה שעדיפה במדינה דמוקרטית שרוצה לשמור על חופש המחאה".

בתוך כך, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', הגיב לשיבושים ופקקי הענק שנוצרו עקב המחאות ואמר: "קיבלנו מאות פניות והשתדלנו לעזור לכולם. זה היה אירוע תחבורתי מורכב ולא צפוי בהיבטי התחבורה הציבורית. בימים הקרובים נתחקר את עצמנו ונפיק לקחים כדי להיערך לתת לכם שירות טוב יותר באירועים דומים בעתיד". אמש פרסם סמוטריץ את מספר הטלפון שלו וקרא לכל מי שנזקק לתחבורה ציבורית שישלח לו הודעה אישית ויטפל.

ההערכות הן כי ההפגנות של בני העדה יתחדשו במהלך היום בעצימות גבוהה, ובמשטרה נערכים להמשך הפעילות. ההפגנות צפויות להימשך היום באותו הקו הנוקשה של חסימות הכבישים, כשהיעדים המרכזיים המתוכננים הם נמל התעופה בן-גוריון ובית ראש הממשלה בקיסריה.

במשטרה הבהירו היום כי,"אנו קוראים למפגינים – כן למחאה לא לאלימות. נפעל בתקיפות להפסיק את האלימות תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, במטרה למנוע המשך פגיעה בנפש, ברכוש ובכל משתמשי הדרך על מנת להשיב את הסדר על כנו".

צילום וידאו: דוברות המשטרה. צילום תמונות: צלמי פלאש 90, Adam Shuldman ו-Nasser Ishtayeh