יועצו של טראמפ מתח ביקורת על הנהגת הרשות הפלסטינית שהחרימה את וועידת בחריין: "הם נראו די טיפשים כשניסו להיאבק בזה". הבטיח: "לא נצא לדרך עם עסקת המאה ללא הבנות בנוגע לשלום". והפתיע: "טראמפ מחבב את אבו מאזן"

יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית, ג'ארד קושנר, שעומד בראש צוות השלום של הבית הלבן אמר היום (רביעי) בשיחת עם כתבים מישראל ומהעולם הערבי כי הבית הלבן יודיע בשבוע הבא על צעדי המשך בנוגע לתכנית השלום. "בשבוע הבא נודיע מה הצעדים הבאים שלנו ונמשיך להתקדם", אמר.

"אנחנו מרוצים מאיך שהתנהלה הסדנה בבחריין, ומהעובדה שכולם אמרו שזו תכנית טובה, אבל צריך שממשלות יהיו מוכנות להגשים את המטרות", אמר קושנר בפתח דבריו, והוסיף: "כששמים קודם את הפוליטיקה, אנשים חוששים להמשיך הלאה, ואנחנו עשינו את ההפך. העובדה שהצבנו תכנית ברורה של 140 עמודים מראה שמדובר בתכנית רצינית".

קושנר תקף בחריפות את הרשות הפלסטינית שסירבה לקחת חלק בסדנה הכלכלית שהתקיימה בבחריין, "ההנהגה הפלסטינית עשתה טעות אסטרטגית כשלא הצטרפה לסדנה הכלכלית בבחריין. הם נראו די טיפשים כשניסו להיאבק בזה. הצגנו חזון של שגשוג ותקווה לעם הפלסטיני, ולא ברור לי מה ההנהגה שלו מוכרת לו. התגובה שלהם הייתה היסטרית ולא מועילה. אנו מאמינים שהיעד של מנהיגות צריך להיות שמירה על העם שלה, לתת לו אפשרות לשגשוג. לא ראינו את ההנהגה הפלסטינית נוקטת צעדים קונסטרוקטיביים כדי שהעם שלה יהיה יותר בטוח ומשגשג".

הוא ציין כי הוא מאמין שיו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, רוצה שלום. "יש לי הרבה מאוד כבוד אליו. הוא הקדיש את חייו לניסיון לעשות שלום והיו לו עיכובים בדרך, כמו לאבד את עזה לחמאס. אני מקווה שנוכל לתת לו את ההזדמנות לנסות להשיג את זה. הנשיא טראמפ מאוד מחבב את אבו מאזן באופן אישי, ואם הפלסטינים יסכימו לדבר איתנו הם יגלו הזדמנות ופוטנציאל לפתור סכסוך שלא נפתר הרבה מאוד זמן".

עוד אמר יועצו הבכיר של טראמפ כי "סביב עבאס (אבו מאז) יש אנשים שלא מעוניינים בתוכנית ולכן הם אומרים דברים מטורפים. אנחנו לא מופתעים מזה ואיננו מאבדים את קשר העין עם המטרה להציג לישראלים ולפלשתינים חזון שיראה כיצד הם יכולים לחיות טוב יותר". קושנר שב ואמר כי "הפלשתינים מתחילים לראות שלא ישראל, אלא ההנהגה שלהם אחראית לבעיות שלהם ולכך שאין להם הזדמנויות".

יועצו הבכיר של טראמפ אמר כי התכנית הכלכלית שהוצגה בבחריין תיושם רק כחלק מהסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים. קושנר, שנשאל על סוגיית הפליטים הפלסטינים, אמר כי הממשל יתייחס לסוגיה הזו כשייחשף החלק הפוליטי בתוכנית השלום. לדבריו, הממשל האמריקני מנסה למצוא את הפתרון הפרגמטי והאפשרי ביותר לסוגיה.