הנשיא האמריקני הגיב להצהרת נשיא איראן רוחאני, שאמר כי ארצו תחצה את רף ה-3.67% של אורניום מועשר, ובכך תפר את ההסכם הגרעין: "היזהרי עם האיומים, איראן. הם יכולים לנשוך אותך בחזרה כפי שאף אחד לא ננשך בעבר"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קרא אמש (רביעי) לטהרן "להיזהר עם האיומים", אחרי שהנשיא האיראני חסן רוחאני אמר כי ארצו תעלה את רף העשרת האורניום "לכל רמה שנרצה". כהרגלו, טראמפ צייץ את תגובתו בטוויטר: "היזהרי עם האיומים, איראן. הם יכולים לנשוך אותך בחזרה כפי שאף אחד לא ננשך בעבר", כשהוא מוסיף סימן קריאה בכדי להבהיר עד כמה הוא מתכוון למה שכתב.

מדינות אירופה החתומות על המסמך, מסרו אתמול כי הן "מאוד מאוכזבות" מהאפשרות שאיראן תפר את ההסכם. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הביע את הסכמתו לנסוע לטהרן על מנת לסייע בהגעה להסדר בין הצדדים והפחתת המתיחות.

כזכור, אחרי שאיראן הודיעה השבוע כי העשירה יותר מ־300 ק"ג של אורניום ברמה של 3.67%, מעל הכמות המותרת לפי ההסכם הגרעיני, הזהיר רוחאני כי המגמה צפויה להתעצם. "רמת האורניום המועשר לא תישאר ב־%3.67", אמר בישיבת הממשלה. "אנחנו נשים בצד את המחויבות שלנו במסגרת ההסכם ונגדיל את רמת ההעשרה לכל כמות שנחשוב שהיא הכרחית ונדרשת".

ביום שני הודיעו משמרות המהפכה באופן רשמי שחצו את רף האורניום המועשר שנקבע בהסכם הגרעין ב-2015. באותו יום הודיע שר החוץ האירני זריף כי ארצו תעשיר אורניום מעל לרמה של 3.67% – הרמה שנחשבת מתאימה להפקת אנרגיה גרעיני אזרחית. חריגה מעל לרמה זו תסמן את הצעד הראשון בתהליך שיכול, בסופו של דבר, להוביל ליצירת ראש נפץ גרעיני. עד כה, אירן הכחישה כי בכוונתה לפתח פצצת אטום.